700 Yıllık Bir Sabır Örneği: YUNUS EMRE

Written By: Genç Öğrenci - Ağu• 15•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

yunus emre

 

 

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendin bilmezsen

Ya nice okumaktır

Yukarıdaki mısraların sahibi olan ve 700 yıldır yüreklerde yaşatılan bir sabır örneği: Yunus Emre. Anadolu’da yaşamış ve vefat etmiş olan bu büyük insan, şiirleri ve sözleri ile bizlere çok güzel öğütler miras bırakmıştır.

1238 yılında doğdu, 1320’de vefat ettiği söylese de her iki tarihin de doğruluğu kesin değildir. Ancak muhtemel ifadeler çerçevesinde Yunus için bunun hiçbir önemi yoktu belki de. İnsana hizmeti ve insan sevgisini gaye edinmiş bu büyük insan için adının duyulması bile önemli değildi muhtemelen…

Sevgisini yoğurduğu Taptuk Emre’nin dergahında tam kırk yıl boyunca hizmet etmiş ve bu hizmeti bile insanlara onun en büyük erdemini göstermeye yetmiştir. Bizim de sahip olmamız gereken bu özellik, “sabır” dediğimiz erdemdir.

İnsanı sevmeyi çok önemseyen bu büyük zat, yüzlerce yıl sevilmiş ve bu sevgi yüzlerce yıl daha devam edeceğe benzemektedir. Yukarıdaki mısraları yazarken sadece yazmamış, aynı zamanda bunları uygulamıştır. Yani Yunus, kendini bilen olgun bir insandı.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Sadece yukarıdaki mısraları değil, yazmış olduğu her şeyi bizzat hayatına tatbik etmiş olan bu büyük insan, bizlere çok güzel örnek olmuştur. Bilmek başka, uygulayabilmek başkadır.

Sigaranın yüzlerce zararından bahseden bir bilgin, bu bahsinden sonra cebinden bir sigara çıkarıp içerse ne dersiniz? Bu ne perhiz, ne lahana turşusu… İşte bu bilgin Yunus gibi olsaydı, o zaman tam anlamıyla örnek teşkil edecekti.

 

Dünyanın Umut Kaynağı Yunus

Anadolu’da tasavvuf örneği oluşturan Yunus, o zaman dilimi içerisinde Moğol saldırısına uğrayan Anadolu insanı için adeta bir umuttu. Sadece Anadolu’da değil, artık tüm dünyada onun örnek hayatı ve eserleri bir umut. Daha önceleri dünyada fazlaca tanınmamasının bir nedeni, eserlerini Türkçe yazmış olması ve o zamanlardaki Avrupa ülkelerinde Türkçenin fazlaca bilinmemesiydi. Ancak yapılan etkin çalışmalar neticesinde artık tüm dünya Yunus’u sevmekte ve onu örnek almaktadır.

Vefat ettikten sonra, yaklaşık yüz yıl kadar sonra yaşandığı söylenen bir olay da dikkat çekicidir. Taptuk Emre’nin dergahında bulunan Kasım adlı bir öğrenci, Yunus’un şiirlerinin yazılı olduğu sayfaları bir bir okumakta ve bunları beğenmeyip nehre atmaktadır. Yine bir kağıdı almış ve okumaktadır, ama ürperir okuduklarından. Yunus kendi kendisine şöyle seslenmektedir: “Seni sigaya çeken bir molla Kasım gelir.”

Bizler de Yunus gibi sevmeli ve insanlara hoşgörü ile yaklaşabilmeliyiz. Günümüz dünyasında insanlar maalesef her şeyi madde olarak görmekte ve sevgisiz bir yaşam tarzını benimsemektedir. Yunus gibileri örnek almalı ve onun gibi olgun olmalıdır her insan…

Gariptir ki Yunus’un doğum ve ölüm tarihleri bilinmediği gibi mezarının nerede olduğu da bilinmemektedir. Ama halkımız onu o kadar sevmektedir ki, birçok yörenin vatandaşı, Yunus’un kabrinin kendi yöresinde olduğunu iddia eder. Ancak yapılan çalışmalar neticesinde mezarın büyük bir olasılıkla Karaman’da ya da Sarıköy’de olabileceği ortaya konmuştur.

O, nerede olursa olsun, bizlerin yüreğinde yer bulacaktır. Onun gibi sevmek ve örnek olmak en büyük temennimiz.

 

Lütfü Şahin

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Benim adım olur musun? başlıklı makalemizde Benim adım olur musun, duyamamak ve işitememek hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir