Bağımlılıkları Azaltmak İçin Bağlarınızı Kesin

Written By: Genç Öğrenci - May• 07•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

alıskanlıkların gücü

 

Size engel olan bir durumdan kurtulmak, bağımlılıklarınızı azaltmak için “Bağları Kesmek” çok etkili bir tekniktir. Bu tekniği çalışmanıza engel olan her şey üzerinde kullanabilirsiniz. Örneğin; TV, bilgisayar, telefon gibi teknolojik engellerle bağlarınızı kesebilirsiniz. Ya da size hiç faydası dokunmayan, sizi sürekli olumsuz etkileyip motivasyonunuzu zayıflatan ama kıramadığınız için hayatınıza dahil ettiğiniz arkadaşlarınızla da bağlarınızı kesebilirsiniz. Bu sayede onları yaşamınızdan çıkarma cesaretine sahip olacaksınız.

 

Bu aşamada bağlarınızı keseceğiniz kişi ile hiçbir olumlu duygunuzun olmamasına dikkat edin. Çünkü çok güçlü bir teknik olduğundan yaşamınızdan çıkarmak istemediğiniz veya çıkaramayacağınız (aile fertleri gibi) bir insanla bağlarınızı kesmek ilişkilerinizi zedeleyecektir.

 

Bu tekniği kullanırken siz gözlerinizi kapattığınızda basamakları uygulamanızı sağlaması için bir arkadaşınızdan yada ailenizden yardım alın.

 

  1. 1.   Gözlerinizi kapatın ve rahatlayın.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

  1. 2.   Bağlarınızı kesmek istediğiniz kişiyi veya nesneyi karşınızda görün.
  2. 3.   Bunu düşüğünüzde vücudunuzun herhangi bir yerinde bir his(semptom) oluşacak.
Semptomlar duygunun vücuttaki yeridir. Sizi üzen bir olayı düşündüğünüzde vücudunuzda çeşitli değişimler yaşamışınızdır. Kalp atışlarınız hızlanmış, boğazınız düğümlenmiş olabilir. Ya da bir yeriniz uyuşmuş, midenize kramp girmiş olabilir. Semptomlar çeşit çeşittir ve hem kişiden kişiye hem de olaydan olaya değişirler. Semptom; bu kişi yada nesneyi düşündüğünüzde vücudunuzun herhangi bir yerinde  bir ağrı, sızı, sıcaklık, soğukluk, uyuşma, kramp, kaşıntı gibi bir çok şey olarak ortaya çıkabilir.
  1. 4.   Bu semptoma 1 ile 10 arasında bir değer verin.

Semptomun yerini ve şeklini belirledikten sonra ona 1 ile 10 arasında bir değer vermeniz gerekiyor. Konuyu düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk rakam bilinçaltınızın o semptoma verdiği değerdir. Semptomlar NLP tekniklerini uygularken sizin ölçüm aletlerinizdir. Onların azaldığını yada geçtiğini ölçerek tekniğin sonuçlarını değerlendirebilirsiniz.

  1. 5.   Sizin vücudunuzdan çıkan bir bağ, o nesne yada kişinin vücudunun neresiyle bağlantı kuruyor, tespit edin.

Bilinçaltımız tüm verileri ve duyguları kaydederken bunu somut biçimde yapar. Yani en soyut kavramın bile bilinçaltımızda somut bir karşılığı vardır. Bu yüzden yaşantınızda var olan her kişi, canlılar ve cansız nesneler arasındaki duygusal ve soyut bağların bilinçaltınızda somut birer temsili vardır. Örneğin bu kişi ile sizin aranızdaki bağ; ip, ışık, boru, sicim yada benzeri bir şey olabilir. TV ile aranızda da yine böyle somut temsili olan bağlar vardır. Siz gözünüzü kapatıp bağınızı kesmek istediğiniz kişi yada nesneyi karşınızda hayal ettiğinizde sizin vücudunuzun bir yada daha fazla yerinden çıkan bağların (bu bağlar herhangi bir şeye benzeye bilir) karşıdaki nesne veya kişinin bir yada birkaç yerine bağlandığını göreceksiniz.

  1. 6.   Bu bağ neye benziyor? Somutlaştırın.
  2. 7.   Bu bağın hangi duyguları temsil ettiğini belirleyin.
  3. 8.   Bu bağı neyle kesmeniz gerekiyorsa onunla kesin. (makas, bıçak, yakmak…)
Bağı kesme aşamasında bağın niteliğine bağlı olarak onu ortadan kaldırabileceğiniz milyonlarca alternatif bilinçaltınızda yatmakta. Işın şeklinde bir bağı ayna ile farklı yönlere yansıttığınızı, ip şeklinde bir bağı makas ile kestiğinizi yada yaktığınızı hayal ederek kesebilirsiniz. Bu tamamen sizin bilinçaltınıza kalmış. O mutlaka bir çözüm bulacaktır. Uygulamayı bitirdikten sonra tekrar semptomu ölçün. Hala var ise ona yeni bir eğer verin ve tekniği semptom tamamen geçinceye kadar uygulayın. Ayrıca bağlarınızı kestiğiniz nesne yada kişi ile aranızda zamanla öncekinden zayıf da olsa yeni bağlar oluşabilir. Bu yüzden her gün gözlerinizi kapatıp bir bağ oluşup oluşmadığını kontrol edin. Oluşmuşsa eğer tekniği tekrar uygulayın ve zaman kaybetmeden bağlardan kurtulun.
  1. 9.   Semptomu ölçün. Azaldığını yada ortadan kalktığını fark edin.
  2. 10.        Gözlerinizi açın ve rahatlayın.

 

Bu tekniği düzenli bir şekilde uyguladığınızda tüm bağımlılıklarınızdan kurtulduğunuzu ve ders dışındaki olayların aklınızı kolay kolay çelemediğini görecek ve hissedeceksiniz.

 

Müge Kasaroğlu

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan İnsan Neşeli Olduğu İçin Mutludur başlıklı makalemizde adem özbay, gelecek kaygısı ve hüzün hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir