Başarısı Dünyaca Tescillenmiş Türk Yetenekler

Written By: Genç Öğrenci - May• 22•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Muhtar_KENT_

Türkiye sınırları onlara dar geldi. Çünkü başarıları dünya çapında. Hatta bazılarını bizden önce yabancılar keşfetti. Böylece ilk ödüllerini bizden değil yurtdışından aldılar. İşte sanat, iş, sinema, edebiyat ve müzik dünyasından başarısı dünyaca tescillenmiş Türk yetenekler…

Muhtar Kent

Coca Cola’nın CEO’su Muhtar Kent, İngiltere Hull Üniversitesi Ekonomi bölümünde eğitim gördü. 1978’de girdiği Coca Cola’da farklı görevlerde bulundu. 2005 yılında Coca Cola Kuzey Asya, Avrasya ve Orta doğu grup başkanı oldu. 2008’de ise adım adım yükselişini CEO’lukla taçlandırdı. O, dev bir markanın en üst kademedeki yöneticisi koltuğuna oturarak,  uluslar arası arenada Türk adını onurlandırdı.

Emrah Yücel

Milyon dolarlık Hollywood filmlerine afiş hazırlayan grafik-tasarımcı Emrah Yücel, Key Art-En İyi Afiş Tasarım ödülü alan ilk Türk. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı mezunu. Kill Bill, Avatar, Nip Tuck, Frida, Kingdom of Heaven, Becoming Jane, 24 Hours gibi pek çok yabancı yapımın afişini hazırladı. Web tasarımı, televizyon reklamı, kurumsal kimlik ve poster çalışmalarıyla da zirveye oynuyor. Brad Pitt, Angelina Houston, Tom Hanks, Kirk Douglas gibi ünlülerin web sitelerini de yaptı desek inanır mısınız?

Emre Aydın

Rock sanatçısı Emre Aydın’ı tanımayanınız yoktur. Şarkı sözlerini kendi yazıyor, bestelerini kendi yapıyor. İlk albümünün ardından Yılın En İyi Rock Müzik Sanatçısı, Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı, Yılın En İyi Parçası, Yılın En İyi Albümü, Yılın En İyi Video Klibi gibi 50’ye yakın ödül kazandı. Yetmedi, 2008’de MTV tarafından her yıl düzenlenen Avrupa Müzik Ödülleri (EMA)’nde “Türkiye’nin En İyi Sanatçısı” ardından, Liverpool’da yapılan finalde 21 ülkenin birincisini geride bırakarak “Avrupa’nın En İyi Sanatçısı” ödüllerine layık görüldü.

Orhan Pamuk

Dünyadaki en meşhur Türk edebiyatçı kuşkusuz Orhan Pamuk. 2006’da Nobel Ödülü’nü kazanarak bu ödülü alan tek Türk ve en genç iki kişiden biri oldu. Kitapları 58 dile çevrildi. Eserleri 100’ü aşkın ülkede yayımlandı. 2005 yılında Prospect dergisi tarafından dünyanın 100 entelektüeli arasında gösterilirken, 2006 yılında ise TIME dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçildi. Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD’den Foreign Policy ve İngiltere’den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 Entelektüeli listelerinde 2005 yılında 54., 2008 yılında 4. sırada yer aldı.

Fatih Akın

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Almaya doğumlu bol ödüllü yönetmen Fatih Akın, Türkiye’de ve ulusal çapta pek çok ödülün sahibi. İlk aklımıza gelenleri sayalım… Duvara Karşı filmiyle Metin Erksan‘ın Susuz Yaz‘ından 40 yıl sonra Berlin Film Festivali‘nde Altın Ayı ödülünü kazanan Türk yönetmen unvanına sahip. Bu film 2004 Avrupa Film Ödüllerinde En İyi Film ve İzleyici ödülüne de layık görüldü. 2008 Cannes Film Festivali’nde Yaşamın Kıyısı en iyi senaryo ödülünü kimseye kaptırmadı.

Nuri Bilge Ceylan

2008 Cannes Film Festivali’nde Üç Maymun ile En iyi Yönetmen ödülünü “Yalnız ve Güzel Ülkeme” diyerek alışını nasıl unuturuz? Sanatsal ve naif film deyince akla gelen ilk Türk isimlerden Ceylan’ın ulusal ve uluslar arası ödüllerini sıralarsak upuzun bir liste oluşuyor. Bir-iki tanesini sayalım. 2008’de İklimler ile Cannes Film Festivali’nde FIBRESCI ödülü, 2002’de yine Cannes Film Festivali’nde Uzak ile Büyük Jüri ödülü, 2001 Buenos Aires Uluslararası Film Festivali’nde Mayıs Sıkıntısı ile En İyi Yönetmen ödülü…

Yılmaz Güney

Biz onu Yeşilçam’ın Çirkin Kralı diye bilsek de o aynı zamanda ödüllü bir yönetmen, senarist ve öykü yazarı. Bir yönetmen ve senarist olarak başarısını tescilleyen ödüllerden birkaçı şunlar: 1982’de Yol filmi ile Cannes Film Festivali Altın Palmiye ödülü, FIPRESCI ödülü ve Ekümenik Jüri Ödülü Özel Mansiyon, Düşman filmi ile 1979’da Berlin Film Festivali En İyi Senaryo ödülü, 1983’de Yol ile Fransız Eleştirmenleri Ödülü-En İyi Yabancı Film.

Semih Kaplanoğlu

Reklam yazarlığı ve dizi film yönetmenliğinin ardından sinema yönetmenliğinde kendini ispat eden Kaplanoğlu, Bal ile 2010 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülü kazanarak bizleri sevince boğdu. Yumurta, Süt ve Bal üçlemesi ile sinemaya farklı bir üslup getirdi. Sade ve etkileyici sahneleriyle sanat filmi deyince hemen o geliyor aklımıza.

 

Özlem Kocukeli

www.gencogrenci.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan Öfkeli Gençler Yaşlılara Kötü Davranıyor başlıklı makalemizde öfkeli gençler, öfkeli gençler yaşlılara kötü davranıyor ve öfkeli gençlerin kötü davranışları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir