Başarısızlık Yoktur, Sonuçlar Vardır

Written By: Genç Öğrenci - May• 04•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

basari1

İnsanlar, yaptıkları bir işin sonunda istedikleri verimi alamadıkları ya da beklenenin altında verim aldıkları için kendilerini başarısız hissetmektedirler. Oysa aslolan sadece ortaya çıkan durumdur, bir sonuçtur.

Öğrencilerimiz için uyğuladığımız deneme sınavlarında istediği puanı alamayan öğrencilerin bir anda moralleri bozuluyor. Morali bozuk öğrenciye ders anlatmanın zorluğunu tahmin edersiniz. Ben de bu durumu değiştirmek için şunu yapıyorum.

– Ne oldu arkadaşlar, neden moraliniz bozuk?

– Hocam denemeden istediğimiz puanı alamadık.

– Eee, ne olmuş?

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

– Ne olmuş olur mu hocam, başarılı olamadık.

– Arkadaşlar denemeden aldığınız puanlar sizin başarısızlığınızı değil şu anki durumunuzu göstermektedir. Bu deneme ile hayat bitiyor mu? Her şey kesin bir çizgiyle ayrıldı mı? Artık daha iyi duruma gelmek için yapacağınız hiçbir şey kalmadı mı? Evet herkes için söylüyorum bu sözü. Artık gerçekten yapacak bir şeyiniz kalmadı mı?

Size kendi hayatımdan bir kesit anlatayım. Bir zamanlar futbolcu olmak benim en büyük idealimdi. Bunun için, gündüz oldukça ağır bir işte çalışmama rağmen akşamları antreman yapıyordum. Öyle ki geceleri evimizin yanındaki et deposunun duvarlarında topu düşürmeden sektirme, şut çekme çalışmaları yapıyordum. Bazen geleceği düşünerek, ünlü bir futbolcu olduğumu hayal ederek çalışma azmimi daha da artırıyordum. Ancak yeni bir sezona başlarken talihsiz bir sakatlık geçirdim. Artık futbolcu olmak benim için gerçekten hayaldi. Ne yapacaktım. Bütün emeklerim boşa gitmişti. Ben bu durumu ortaya çıkan bir sonuç olarak değerlendirdim ve yeni bir yol aramaya başladım. Çünkü hayat devam ediyordu. Sonunda üniversiteye hazırlanmayı kafama koydum. İsteyerek, inanarak yaptığım çalışmanın sonunda üniversiteyi kazandım. Futbolcu olamamak başarısızlık değil, açılacak başka bir kapıyı müjdeleyen bir sonuç ve durum olmuştu.

 

NLP İle Başarı/Yücel Gökmen

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan İdeal Erkek Nasıl Olur? başlıklı makalemizde ideal erkeğin yapması gerekenler, ideal erkek nasıl olur ve kadın erkek ilişkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir