Basho’nun İlkeleri Ve Yaşamı

Written By: Genç Öğrenci - Mar• 12•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

basho

Başkalarının kusurlarından sakın söz etme

Kendi erdemlerinden söz etme

Ağzımı açınca / dudaklarım üşüyor / güz rüzgarında.

İntikamı erdem diye yüceltmek denen şey üzerine

Esirgemez kokusunu / dalını kırandan ya / erik çiçeği.”

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Kimdir bu Basho, diye merak sarmıştım zamanla. İşte Basho’nun yaşam öyküsü:

1644 yılında Japonya’da doğan Matsau Kinsaku, küçük yaştayken bölgenin ‘Efendi’ ailesinin oğlu Todo’nun hizmetine verildi. Bu ilişki kısa zamanda iki gencin birlikte eğitilmesi üzerine kurulan bir dostluğa dönüştü. Todo genç yaşta ölünce, Matsau,  dostunun mezar yazıtını yazıp Ueno’dan kaçtı. 1666 yılında Kyoto’ya, oradan da 1672 yılında bir kültür merkezi olmaya başlayan Edo’ya göç etti.

Basho’da karar kılıncaya dek onbeş kadar farklı mahlas kullanan şair, olağanüstü bir etkiye sahip ustalığıyla kısa zamanda çevresine öğrenciler topladı. Bunlardan biri olan Sampu, Sumida Nehri kıyısında ıssız bir yerde onun için bir kulübe yaptı. Mahlasını aldığı yaprak muzu ağacını bahçesine diken Basho, buraya yerleştiğinde artık ‘Büyük Usta’ydı.

1682 yılındaki büyük yangında onun kulübesi de yandıktan sonra öğrencileri ona yeni bir kulübe yaptılarsa da Basho, Zen düşüncesindeki “saptanmış bir yeri olmamak” ilkesini kavramış bir gezgindi artık. 1694 yılında Osaka’da elli yaşında ölen Basho’dan günümüze bin kadar Haiku kalmıştır.”

NLP İle Ruhsal Gelişim/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Beş Maymun ve Alışkanlıklarımız başlıklı makalemizde alışkanlıklarımız, beş maymun hikayesi ve Beş Maymun ve Alışkanlıklarımız hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir