Berkeley Araştırması

Written By: Genç Öğrenci - Mar• 11•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

duygusal zeka

 

Berkeley’deki California Üniversitesi’nden Jack Black, Benliğin Dayanaklılığı diye adlandırdığı ve Duygusal Zekâ’ya oldukça benzeyen, temel sosyal ve duygusal yeterlilikleri içeren bir ölçüt kullanarak, kuramsal açıdan Yüksek IQ’lu kişiler ile Gelişmiş Duygusal Yetenekleri olanları karşılaştırmıştır. Bulduğu farklar oldukça aydınlatıcıdır. Saf yüksek IQ tipi, yani Duygusal Zekâ’dan ayrı tutulmuş olan zihin dünyasında uzman, kişisel dünyada ise yetersiz olan bir entellektüelin karikatürüdür. Profiller kadın ve erkeklerde farklılık göstermektedir.

 

Yüksek IQ’lu erkek, geniş bir entellektüel ilgi ve yetenekler dizisine sahiptir. Hırslı, üretken, istikrarlı, sebatkâr ve kendi sorunlarını dert etmeyen birisidir. Eleştirici, tepeden bakan, titiz, duygularına gem vuran, cinselliklik ve duygusal deneyimler konusunda tutuk, kendini açmayan, mesafeli, duygusal açıdan kayıtsız ve soğuktur.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Duygusal Zekâ’sı yüksek erkekler sosyal açıdan dengelidir, dışa dönüktür, neşelidir, korkak değildir. İnsanları ve davalara bağlanma, sorumluluk alma, etik bir görüşe sahip olma özellikleri dikkat çeker. İlişkilerinde sevecen ve ilgilidirler. Zengin bir duygusal yaşamları vardır. Kendileriyle, başkalarıyla ve yaşadıkları sosyal dünyayla barışıktırlar.

 

Salt yüksek IQ’lu kadınlar, kendilerinden beklenen entellektüel güvene sahiptir. Düşüncelerini akıcı bir şekilde ifade edebilir. Entellektüel konulara değer verir. Geniş bir entellektüel ve estetik ilgi alanına sahiptir. Bu tip kadınlar aynı zamanda kendi kendilerini tahlil edebilen, kaygıya, derin düşünmeye, suçluluk duymaya yatkın, ayrıca öfkelerini açıkça belli etmekten kaçınan ve bunu dolaylı yoldan yapan kişilerdir.

 

NLP İle Ruhsal Gelişim/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Beş Maymun ve Alışkanlıklarımız başlıklı makalemizde alışkanlıklarımız, beş maymun hikayesi ve Beş Maymun ve Alışkanlıklarımız hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir