Beyin Zarları

Written By: Genç Öğrenci - Nis• 09•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

beyin zarı

Beyin ve omurilikten oluşan Merkezi Sinir Sistemi, üç katlı bir zar yapısı ile çevrelenmiş durumdadır. Bu zarlar dıştan içe doğru, en dışta merkezi sinir sistemini koruyan kuvvetli yapıda ve kafatası ile temasta olan dura mater (sert zar), araknoid (örümceksi) zar ve en içte, kan damarlarıyla donatılmış, hem beyne hem de omuriliğe sıkı sıkıya bağlı  pia mater (ince zar) olarak sıralanırlar. Bu üç kılıf, kesintisiz bir biçimde tüm merkezi sinir sistemini sarar ve çevresel sinir sisteminde de hafif yapı ve işlev değişiklikleri ile devamlılık gösterir.

Araknoid zarın iç kısmı, ince uzantılarla ve adeta bir örümcek ağı yapısında bağlantılarla doludur. Zara adını veren de zaten bu özelliktir. Araknoid zar, bu uzantıları aracılığıyla pia mater’e bağlanarak, arada bir boşluk oluşmasına neden olur ki bu boşluk da subarachnoid boşluk adını alır (sub eki, altında anlamındadır). Bu boşluk ise, tabirin aksine boş değil, beyin omurilik sıvısı (BOS) denen bir sıvı ile doludur. Bu sıvı, sürekli salgılanır ve süzülerek dolaşım sistemine katılır. Sinir sistemi dokusunun beslenmesi ve atıklarının atılmasında hayati öneme sahiptir. Ayrıca, beyni delip geçen damarların etrafını çeviren perivasküler boşluk aracılığıyla merkezi sinir sisteminin içlerine kadar uzanır. Sinir sisteminin tamamını saran bu zar yapısı ve içindeki sıvı dolu bu bölmeler sayesinde, sinir sistemi bir bütün olarak sıvı içinde yüzer durumda bulunur. Böylece hem darbelere karşı emici bir tamponla korunmuş hem de bu yumuşak ve nazik dokunun kendi ağırlığından dolayı hasar görmesini engelleyecek bir yastık sistemiyle donatılması sağlanmış durumdadır.

 

Beyni besleyecek olan kan damarları beyin dokusuna girerken bir çeşit yapı değişikliğine uğrayarak, duvarlarından hiç bir maddenin kontrolsüz geçmesine izin vermeyecek özel bir yapı kazanırlar. Bu yapı, sinir hücrelerinin yardımcıları olan glia hücreleri ile dış kısımdan da desteklenerek, kan beyin bariyeri dediğimiz özel bir yapının oluşmasını sağlarlar. Bu sayede çok hassas bir organ olan sinir sistemi, kandaki zararlı ve istenmeyen maddelerin taarruzundan da korunmuş olur

 

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Beş Maymun ve Alışkanlıklarımız başlıklı makalemizde alışkanlıklarımız, beş maymun hikayesi ve Beş Maymun ve Alışkanlıklarımız hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir