Beynimizin Ürettiği Dalgalar

Written By: Genç Öğrenci - Nis• 25•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

beynimizi ne kadar kullanıyoruz

 

Beynimiz birtakım enerji dalgaları yaymakta… Bu enerji dalgaları ya da diğer adıyla elektrik sinyalleri, insanın kafatasına bağlanan birtakım alıcılarla ölçülebilmekte… Elektroansefalogram (EEG) adı verilen bu ölçücü aletle, beynin değişik tipteki durum ya da deneyimler karşısında üretmiş olduğu farklı dalgalar tespit edilebilmekte ve ölçülebilmektedir. Ölçülebilen beyin dalgaları şu an için dört farklı tipte keşfedilmiş durumda… Bu dalgalar, alfa, beta, teta ve delta dalgaları olarak isimlendirilmiş… Potansiyel olarak bir Volt’un milyonda biri kadar bir voltaja sahipler… Bunlardan, saniyede ortalama10 civarında bir frekansa sahip olan alfa dalgaları, daha çok insanın rahat olduğu, gevşediği, çok fazla yorulmadığı durumlarda ortaya çıkıyor. Beta dalgaları ise, daha çok stresli durumlarda, gerilim halinde, düşüncelerimizin dağılıp kafamızı toparlayamadığımız ve dikkatimizin dağıldığı zamanlarda ortaya çıkıyor. Beta dalgalarının frekansı, yaklaşık olarak saniyede 13–40 arasında bir titreşimle karşımıza çıkıyor. Delta dalgaları ise daha çok uykunun derin evresinde, daha çok NRAM dediğimiz, yarı ölü hal olan derin uykuda iken, standby olduğumuz konumda ortaya çıkıyor. Saniyede yaklaşık 4 kez salınan düşük frekanslı, büyük dalga boyuna sahip beta dalgaları, en yavaş titreşen dalgalar… Teta dalgaları, daha çok uykuya geçerken ya da uykunun ilk evrelerinde görülüyor. Yaklaşık olarak saniyede 4–7 kez salınıyorlar. Son zamanlarda üzerinde çalışılan diğer bir dalga türü ise gama dalgası olarak adlandırılıyor. Saniyede yaklaşık 40 civarında bir frekansa sahip… Bu dalgaların algılama, bilinç ve entelektüel düşüncenin kaynağı olduğu söylenmekte…

Beyin dalgaları arasında bir koordinasyon olması ve dalgalar arası düzenli bir geçiş süreci olması gerekmekte… Eğer bu denge bozulur ve dalgalar arası geçişin eşgüdümü arızalanırsa insanın zihinsel durumunda birtakım problemler ortaya çıkabiliyor… Örneğin, uzmanlar,  delta ve teta dalgaları arasındaki bir dengesizliğin uykusuzluğa neden olduğunu söylüyor.

 

Yüreğindeki Sen/Selçuk Alkan/Akis Kitap

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Nörolojik Düzeylerde Aynalama başlıklı makalemizde aynalama yöntemiyle değişmek, çevreye uyum sağlamada nlp yöntemi ve nlpde aynalama yöntemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir