Bilim Kurgudan Bugüne

Written By: Genç Öğrenci - May• 13•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

bilimkurgu

 

Descartes’in “Düşünüyorum, öyleyse varım” sözü nasıl ki düşünce tarihinde bir çığır açtıysa, aynı şekilde keşfettiğimiz yeni gerçekte; “Düşünüyorum, öyleyse yaparım.” dır.       

Bilimkurgu kitaplarını sever misiniz, bilmem ama ben çok severim. Çocukluğumdan beri okurum. Hatta bundan birkaç sene önce, eski kitaplar satan bir sahafa girip bu tür kitaplardan oluşan bir seri aldım. Sahaf; “Kendiniz için mi alıyorsunuz?” diye sorduğunda, “Evet” cevabım karşısında oldukça şaşkına döndü.

İlk bilim kurgu örneklerini okuduğunuzda dehşete düşüyorsunuz. Çünkü yaşadığımız bugünü, bu kadar güzel tahmin etmeleri ürkütüyor insanı.

More’nin Ütopiya’sında ki bilimkurgu anlatımdaki gibi bir toplum oluşmadı ama anlattığı gibi yaşayanlar günümüzde var. Büyük şehirlerde çoğumuzun kapısından bile giremeyeceğimiz zengin siteleri, yapay havuzunda balık tutulan, yüzme havuzunda yüzülen, korumaların 24 saat gezdiği, kapılardan girmenin izine tabii tutulduğu yaşam tarzları. Anlatılanlarla nerdeyse bire bir örtüşüyor.

Birde olumsuz ütopyalar var. Bu yön bilim kurgunun en çok işlendiği alandır. Buna da en güzel örnek; “1984” adlı eseriyle “Maxwell” dir. Eserde sizi gözetleyen birinden söz eder. Ne yaparsanız yapın, nereye giderseniz gidin, en ıssız yerde bile bu göz sizi bilir ve görür. Ne yapacağınıza nasıl davranacağınıza o karar verir. Bu yüzden davranışlarınızı sürekli denetlemek zorundasınızdır ve sistemin dışına çıkamazsınız. Her şeyi sistem belirler.

Bugün televizyon yaşamımızın çok önemli bir parçası. Uyuşturulmuş bir yaşam sürdürüyoruz onun gözetiminde, Maxwell’in de anlattığı gibi.

“Uyuşturulduğunu hiç anlamayacaksın arkadaşım; çünkü hep uyuşturulmuştun. Gelecekte de böyle olacaktır. Bundan kurtulsan bile, yenileri yeni yöntemlerle karşına çıkacaklardır. Silkelen ve kendine gel. Güneşin sana ulaşmasını istiyorsan gölgeden çık”

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Tabii benim sizi silkeleyişimin sebebi başka. Asıl sebep; bu kurguların bugün olumlu da olsa, olumsuz da olsa gerçekleşmiş olmasıdır. Bunun kaynağı insan beynidir. O zamanlar böyle düşünüldü, böyle yazıldı ve bugün bunlar hayata geçirilmiş durumda. Bu bir kişinin hayali idi, ama şimdi toplumun malı.

Bilimkurgu kitaplarıyla ilgili en önemli ayrıntı; hayal kurma gücümüzü maksimum seviyeye çıkarmasıdır. Hayal gücü demek, zihin gücü demektir.

Görebiliyor musunuz, insan zihninin muhteşem zaferini.  Düşünmek yapabilmek için yeterli bir kaynaktır. Düşünüyorsanız yapabilirsiniz demektir.

İkinci kuşak hayalperestlerin kitaplarının, nasıl mucize oluşturarak gerçekleştirdiklerini görebilmek için biraz bilimin sularında ayaklarımızı ıslatmalıyız. Eskiye çok eskiye giderek işe başlayabilirsiniz.

Demekrotes’un atomlarına bakın. O zaman ne mikroskop va rdı, ne teleskop. Makro ve mikro evren bize kapalıydı. Tek alet; hayal gücü, düşünebilme yetisiydi. Demekrotes düşündü ve Boyle, Galile, Kepler, Newton, Einstein ve niceleri gerçekleştirdi. Dünya dışına çıkmayı önce bilimkurgu kitaplarında hayal edildi. Sonra gerçekleşti.

Dünyanın en büyük fizikçilerinden biri, aynı zamanda dünyanın en büyük bilim kurgu yazarıdır da. Buda şu demektir; iyi bir bilim adamı dünyanın en büyük hayalperestlerinden de biridir.

İşte düşünce böylesi bir kudrettir. Düşünce zihnimizin kapısından içeriye girdiğinde, gerçekleşmeyi arzular. Onu içeri davet eden de, düşüncenin kardeşi hayal gücümüzdür.

 

Müge Kasaroğlu

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Sorunlarınızın Üstesinden Gelin! başlıklı makalemizde bilinçaltı telkinler, sorunlarınızın üstesinden gelin ve telkin cdler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir