Bir Plan Hazırlayamamak

Written By: Genç Öğrenci - Haz• 01•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

plan hazırlamak

 

Çalışmaya hangi ders ile başlayacağını bilememek, her birine ne kadar süre ayırması gerektiğini kestirememek, hedefin zihinde netleşmemiş olması, okul dersleri ile sınava hazırlanmayı beraber yürütememekten şikayet etmek plansızlığın tetikleyicisidirler.

 

Tüm bu düşünceler kararsızlık çukuruna saplanıp kalmanıza sebep olur. Bardağın boş tarafına bakmayı alışkanlık haline getirdiyseniz, gözleriniz sorunları görecektir sadece.

 

Sizin gibi sınava girecek diğer insanlara bakın. Onların içinde hiç mi plan yapabilen yok? Hepsi de plansızlıktan mı şikayetçi? “Plan yapıp ona uyabilen tek bir kişi dahi yok” diyorsanız dikkatli bakmamışsınız demektir.

 

Sizin yaşadığınız zorlukları yaşayan bir çok öğrenci var. Rahat olun, çünkü yalnız değilsiniz. Ve bir çok öğrencide tüm bu şartlara rağmen planlı bir şekilde yaşamayı başarabiliyorlar. NLP deki en temel ilkelerimizden biri “Bir kişi yapabilmişse herkes yapabilir” ilkesidir. Çalışma sistemine hayranlık duyduğunuz arkadaşlarınız varsa, hayran olmayı bir kenara bırakın artık. Eğer onlar bir çıkış yolu bulabilmişlerse bu sizinde bulacağınız anlamına gelir. Tek yapmanız gereken onların yaptıklarını kendi hayatınıza adapte etmektir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Yaşamınızda bir şeyleri planladığınız anlar mutlaka olmuştur. Alışverişe çıkarken, arkadaşlarınızla bir yere gideceğinizde, ailenizle bir tatile çıkacakken, kardeşinizle sinemaya gideceğinizde, bir okul gezisine katılacağınızda kısa süreli de olsa mutlaka planlar yapmışınızdır.

 

Öğrencilerin plan konusunda en yetenekli oldukları zaman, tatil günlerini planladıkları zamandır. Yaz tatilini iple çekerken bu süre içinde neler yapacağınızı bir bir planlamadınız mı? Tüm bunlar demek oluyor ki, istediğiniz zaman bu konuda son derece başarılı olabiliyorsunuz.

 

Eğer gerçek ve yürekten istediğiniz bir hedef koymuşsanız kendinize, mazeretleri bir kenara bırakıp uygulanabilir bir plan yapmak için harekete geçmenizin zamanı “şimdi” dir.

 

Müge Kasaroğlu

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Kolay Başarılar Değil Ter Dökerek Elde Edilen Başarılar başlıklı makalemizde alın teri, kolay başarı ve ter dökerek başarı elde etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir