Bütün Davranışları Motive Eden Olumlu Bir Niyet Vardır

Written By: Genç Öğrenci - Haz• 11•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

olumsuzluktan kacmak

 

Bağırıp çağıran birisini görmüşsünüzdür. Bir dahaki sefere biraz daha dikkatlice onu izlemenizi öneririm. Biraz dikkatlice baktığınızda, sesinin her yükselişinde, içindeki kendini ifade edebilme, problemi çözebilme ve işi görebilme güdüsünü göreceksiniz. Adem Peygamber elmayı yerken ölümsüzlük sırrını bulabileceğine inanıyordu. Amacı Cennette ebedi kalmaktı. İnsanlık tarihinin yapılan ilk hatası, işlenen ilk günahı dahil, sergilediğimiz her davranışın altında mutlaka o anda beynimize hakim olan olumlu bir niyet vardır.

Öldürmeyi, namus temizlemek, sigara içmeyi efkar dağıtmak ve birisini dövmeyi dayak cennetten çıkma’dır diye programlamış birisine karşı çıkmadan önce onu anlama başasına girersek, istediğimiz çözüme ulaşmak daha kolay ve hızlı olacaktır. Halbu ki, ‘ulan adam öldürerek namus mu temizlenir, hıyar’ diye bağırdığımız anda, etki – tepki kuralı devreye gider. Birini dürtünce o da tepki verir. Ve bu tepki, herzaman, bizim onu dürttüğümüz şiddette bize geri döner.

Vahadaki kuyuya su içmeye inip, yukarı çıktığında devesini bulamayan bir çöl bedevisi, kuyunun kenarına bir kazık çakar. Amacı kendinden sonrakiler devesini kaybetmesin. Akşam vakti, kendisinden sonra kuyuya gelen diğer bir bedevi, oradaki kazığa takılır, kuyuya düşer ve ciddi şekilde yaralanır. Düşe kalka kuyudan çıktığında yaptığı ilk şey kuyu kenarındaki kazığı söküp atmak olur. Kendisinden sonra gelenler de aynı şekilde kuyuya düşmesinler diye. Burada anlattığım olaydaki 2 değişik eylem de tek bir sebebe dayanıyor; Yardımseverlik. İnsanların yaptığı davranışlara bakarken, o davranışın altında yatan o ana göre olumlu niyeti görmezden gelmemeliyiz. Bu, birbirimize hak vermenin tek yolu olmasa da, birbirimizi anlamanın yollarından biri olsa gerek.

 

Münir Arıkan

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Sorunlarınızın Üstesinden Gelin! başlıklı makalemizde bilinçaltı telkinler, sorunlarınızın üstesinden gelin ve telkin cdler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir