Çözüm Vadisi

Written By: Genç Öğrenci - May• 19•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

mazeret1

 

Mazeret hastalığı diğer davranışlarımız gibi öğrenilmiş bir davranıştır. Hayat hiç çocukluğumuzdaki gibi değildir. Çocukken kendimize ait bir dünyamız ve kurallarımız vardı. Çocukken algıladığımız hayat gizemli, neşeli, keyifli ve eğlenceli iken, bugün ki yaşantımızda zorluklar, mücadele, sıkıntılar, para kazanma kaygısı var. Kısacası yaşamın başka bir yüzüyle karşı karşıyayız.

Bu yeni yüz; çocukluğumuzdaki mutluluğu unuttururken mazeretler üreterek kaçmayı öğretti bize.  Çocukluğumuza ait o dünya kimimizin hatıralarından dahi silinmişken, kimimiz o döneme ait hatıralarını daha dün yaşadığı olaylar kadar canlı tutmayı başarıyor ve mazeretlerden kaçabiliyor.

Mazeret hastalığı öğrendiğimiz bir davranış olduğuna göre; aslında başlangıçta ona sahip değildik ve sahip olmaya da ihtiyacımız yok. Bizim ihtiyaç duyduğumuz tüm kaynaklar zaten içimizde var. Mutluluk, huzur, başarı… Tüm bu duyguları bir zamanlar yaşadınız. Bilinçaltınızda kayıtları var. Yeter ki onları mazeretlerin gerisine itmek yerine su yüzeyine çıkarın.

Hepiniz seçim yapma gücüne sahipsiniz. Hayattan aldığınız sonuçlara bir bakın. Sonuçları büyük ölçüde aldığınız kararların ve eylemlerin belirlediğini göreceksiniz.

Olumsuz düşüncelerinizden, negatif duygularınızdan ve mazeretlerinizden kurtulduğunuzda çözüm üretirsiniz. Mazeretlerin arkasına saklanıp, göremediğiniz şeyler aslında çözümler ve gerçeklerdir.

Mazeretler kavşağının bittiği yerde çözüm vadisi başlar. Sorunlarınızdan kurtulmak istiyorsanız; kavşağı geçip çözüm vadisine ulaşmalısınız.

 

En çok kullandığınız mazeretleri belirleyin.

 

Bir zaman çizgisi hayal edin: Bu çalışmayı gözleriniz kapalı yapmanız önerilmektedir. Şimdi bulunduğunuz nokta olacak şekilde ayakta durun. Gelecek önünüzde, geçmiş arkanızda bir çizgi şeklinde uzanacak şekilde bir zaman çizginiz olduğunu hayal edin.

 

Gelecek çizginizi kısaltın: Gelecek çizginizi üç adım attıktan sonra ömrünüzün sonuna geleceğiniz şekilde kısaltın.

 

Şimdinizi işaretleyin: Bulunduğunuz noktaya bir bayrak diktiğinizi hayal ederek şimdinizi belirginleştirin.

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

İlerleyin: Geleceğinize doğru bir adım atın. Artık şu anda değil geleceğinizde bir noktadasınız. Bu noktaya kadar geçirdiğiniz hayatı değerlendirin. Ürettiğiniz bu mazeretler neleri başarmanıza engel oldu? Hangi mutluluklarınızı mazeretleriniz yüzünden ertelemek zorunda kaldınız? Bu mazeretlerin sonuçları size ve çevrenizdekilere nasıl zarar verdi?

Geleceğinize doğru bir adım daha atın ve aynı değerlendirmeyi yapın.

Son gününüze doğru bir adım daha atın: Üçüncü ve son adımınızı attığınız anda ömrünüzün son gününe gelmiş olacaksınız. Şimdi bu noktada yaşadığınız tüm hayatı değerlendirin. Nasıl bir hayat yaşadınız? Mazeretleriniz yüzünden neleri kaçırdınız? Yapmak istediğiniz ama yapamadığınız neler kaldı gerinizde?

 

Arkanızı dönün: Bulunduğunuz noktada arkanızı dönerek tekrar yaşadığınız hayatı düşünün. Şu sorunun cevabını arayın: “İkinci bir şansım daha olsaydı neleri daha farklı yapardım, hangi mazeretlerimden sıyrılıp, yapmak istediklerim için harekete geçerdim?

 

Geri gelin: Üç adım atarak bayrakla işaretlediğiniz şimdinize geri dönün. Bu noktada ikinci şansınız olsaydı yapacaklarınız ve kurtulacağınız mazeretleri tekrar düşünün ve ikinci şansa sahip olarak yaşayacağınız hayat için yeni kararlar alın.

 

Gözlerinizi açın ve rahatlayın.

Genç Macar Sanatçı Arpad Sebesy multimilyoner Elmer Kelen’in portresini yapmak için görevlendirilmişti. Görev özellikle zordu, çünkü Kelen sadece üç kısa poz vermeye razı olmuştu. Sonuçta, Sebesy portrenin çoğunu ezberden yapmak zorunda kalmıştı. Kısıtlamalara rağmen, Sebesy portrenin Kelen’e yeterince benzediği görüsündeydi.

Ancak, Kelen ayni fikirde değildi. Kibirli milyoner resmin kendisine benzemediğini öne sürerek portrenin parasını ödemeyi reddetti. Genç ressam resmini yapabilmek için saatlerce titizlikle çalışmıştı ve birdenbire bunu gösterecek hiç bir şeyi olmadığını fark etti.

Milyoner stüdyodan ayrılırken, sanatçı bir ricada bulundu,” Portreyi size benzemediği için reddettiğiniz belirten bir mektup yazabilir misiniz?” Kelen bu kadar kolay kurtulduğuna sevinerek razı oldu.

Aylar sonra, Macar Sanatçıları Derneği, Budapeşte Güzel Sanatlar Galerisinde sergi açtı. Kelen’in telefonu çalmaya başladı. Biraz sonra galeriye geldiğinde Sebesy’nin yaptığı portresinin, üzerinde “Bir Hırsızın Portresi ” etiketiyle teşhir edildiğini gördü.

Mağrur milyoner resmin indirilmesini istedi. Müdür reddedince, Kelen resim kendisini topluma alay konusu edeceği için dava açmakla tehdit etti. Bunun üzerine müdür Kelen’in resmin kendisine benzemediği için almayı reddettiğini belirten imzalı mektubunu çıkardı. Milyoner artık resmin parasını ödeyip almaktan başka çare kalmadığını anlamıştı. Genç sanatçı sadece son gülen olmakla kalmamış, aynı zamanda güçlüğü karlı bir alışverişe yapmıştı. Çünkü milyoner resmi almağa kalktığında fiyatın eskisinden on kat daha fazla olduğunu görmüştü.

Gördüğünüz gibi, güçlüklere teslim olmayı kabul etmeyip, mazeretlerin ardına sığınmadığınızda her zaman bir çözüm vardır.

 

Müge Kasaroğlu

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Sorunlarınızın Üstesinden Gelin! başlıklı makalemizde bilinçaltı telkinler, sorunlarınızın üstesinden gelin ve telkin cdler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir