Da Vinci Mona Lisa’nın Gözlerine Hangi Harfleri Saklamış?

Written By: Genç Öğrenci - May• 29•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

mona-lisa

Kesin kimliği konusunda hâlâ spekülasyonlar olan Mona Lisa’nın sağ göz bebeğinde L ve V harflerinin olduğu ortaya çıktı. Harfleri keşfeden İtalya Kültürel Miras Komitesi Başkanı Silvano Vincenti, bunun Da Vinci’nin baş harfleri olabileceğini belirtiyor; ancak ressamın neden böyle bir imza atma gereksinimi duyduğu sorusuna tatmin edici bir yanıt verilemiyor.

Mona Lisa’nın sol gözünde ise CE ve B harflerinin gizlendiği belirlendi. Ancak 500 yıldan daha fazla süre önce yapılan tabloda zamanla oluşan yıpranma nedeniyle harfler net okunamıyor. Normal gözle bakıldığında fark edilemeyen işaretler, özel bir büyütme tekniği ile ortaya çıkarıldı. Tabloda gizlenen bir başka sembol de arka tarafta yer alan köprünün kemeri üzerinde yer alıyor. Kemer üzerinde “72” ya da “L2” yazıyor. Ancak bu harf ya da rakamların ne anlama geldiği konusunda elle tutulur bir bilgiye henüz ulaşılmış değil.

Da Vinci uzmanı olan Silvano Vinceti, sanatçının Mona Lisa’ya diğer tablolarından çok daha fazla önem verdiğini ve hayatının son döneminde onu yanından ayırmadığını vurguluyor. Vinceti, Leonardo Da Vinci’nin mezarını açmak için izin almaya çalışan bir grubun üyesi. Kafatası incelemesiyle Da Vinci’nin yüzünün bire bir görüntüsünü elde etmeye çalışan grup, Mona Lisa’nın sanatçının bir oto portresi olup olmadığını ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Mona Lisa’nın Gülümsemesi de Sır Dolu

Kısa bir süre önce Da Vinci’nin Mona Lisa’nın esrarengiz ve buğulu gülümsemesindeki optik efektleri nasıl yarattığı ilk kez ortaya çıkarıldı. Fransız Müzeleri Araştırma Merkezi ve Restorasyon Laboratuarı ile Avrupa Sinkrotron Radyasyonu Tesisi’nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmada bilim insanları Mona Lisa’nın “buğulu” gülümsemesinin ardında ünlü ressamın parmaklarıyla tabloya sürdüğü aşırı derecede ince cam cilanın olduğunu belirledi. Röntgen ışınlarıyla yapılan incelemede araştırmacılar, sürülen cila ve boya tabakalarının yüzün farklı bölgelerinde değişen seviyelerde nasıl oluşturulduğunu görebildi. Farklı renkte boyalarla ustaca karıştırılmış, her biri insan saçından 50 kat ince 40 kat cilanın, Mona Lisa’ya belli belirsiz gülümseyişi veren hafif buğulu ve gölgeli etkiyi verdiği tespit edildi. Cilanın kuruması aylar aldığından esrarlı gülümseyişin oluşmasının da yıllar aldığı kaydedildi. Tabloya sürekli bakıldığında bu gülümseyişin kaybolduğu izlenimi oluşuyor.

 

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Padişah ve Uyanık Kayserili başlıklı makalemizde padişah ve kayserili, padişah ve uyanık kayserili hikayesi ve padişahla ilgili hikayeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir