Değişime Duyarlı Olabilmek

Written By: Genç Öğrenci - Eyl• 02•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

degisime duyarli olabilmek

İnsanlara ve değişime duyarlılık her zaman gereklidir. Değişim beklentisiyle insanlar farklı tepkiler gösterirler. Bazıları memnuniyetle karşılarken, bazıları değişimi reddeder. Değişime akıllıca tepki verme kapasitesi ve duyarlılık başarılı olma yeteneği ile iç içedir.

 

Değişim endemiktir. Bireyler ve gruplar, bazı zamanlarda yaşamak için bulundukları noktaları değiştirmek zorundadırlar. Bu, ölüm-kalım meselesi gibi yaşamsal bir durumdur. Değişim, gençler ve bir ortama veya işe yeni girenler için kullanılan bir kelime olmaya başladı. Thomas Huhn, yaklaşık 30 yıl kadar önce ‘Bilimsel Devrimlerin Yapısı’ adlı kitabında ‘paradigma’ kavramını ilk ortaya koyan kişidir. Teknolojinin, bugünün iş dünyası üzerindeki etkisine baktığımızda Huhn’un ne kadar ileri görüşlü olduğuna şaşırıyoruz.

 

Paradigma, anlam katmaktır

 

Paradigma, dünyayı anlamlandırma için kullanılan kalıp veya çerçeve olarak tanımlanabilir. Her on sekiz ayda bir, bilgisayarların gücünün iki katı olan yenilerinin üretildiği fikri bir paradigmadır. Yaşamak için bir organizasyonda iş sahibi olmak kavramı ise önemini yitirmiştir. Nispeten büyük değişiklikler yavaş yavaş gerçekleşir. İçinde bulunduğunuz değişimin muazzam olduğunu hissettiğinizde – paradigma değişir – nasıl gerçekleşeceğini gösteren bir dizi hareketle yardımcı olacaktır. Kavramaya çalışan insan zihni için durumu kolaylaştırır. Çoğu insan, yapmaya çalıştıkları şeyin bir modeline sahip olmak ister. Zihnin perspektifinden bakıldığında değişimi yöneteceğini göz önünde bulundurabileceğiniz bir dizi prensip vardır:

 

•          Geçmişte oluşturun.

 

•          Zor konularla dürüstçe baş edecek insanları tamamen bilgilendirin.

 

•          Çözüm yaratmada insanlarla birlikte çalışın.

 

•          Açık bir alternatif vizyon sağlayın.

 

•          Bir destek kültür oluşturun.

 

•          Belirsizliği en aza indirgeyin.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

•          Ne yapacağınıza karar verdiğinizde hemen yapın.

 

Bunlardan çoğu, beynin nasıl çalıştığına dair bildiklerinizi kendi kendine açıklıyor. Özellikle sonuncu çok önemlidir. Uzun süreli yaklaşımların katılımcıları korumada daha etkin olduğuna yönelik yanlış bir düşünce vardır. Gerçekte, geçen süre belirsizlik ve strese yol açar. Patronların genelde yaptıkları ortak hata, çalışanların duygusal boyutta ihtiyaçlarına bakmamaktır.

 

Değişim Kaçınılmaz

 

Bazen dış faktörler sonucunda değişime yönelirsiniz. İşinizi kaybedebilirsiniz. Hasta olursunuz. Bir yakınınızı kaybedersiniz.  Bir süre için her şeyin kontrolünü kaybettiğinizi düşünürsünüz; gerçekte tam da içinde bulunduğunuz durum budur. Bir şeyler kontrolünüz dışında değişir.

 

Bununla birlikte bazen de kendi kendinize bir şeyleri değiştirmeye karar verirsiniz. Bir şeyleri yapmanın daha iyi bir yolu olabileceğini öğrendiğiniz için bir şeyleri farklı şekillerde yapmayı tercih edebilirsiniz. Topluluk önünde konuşmak ile ilgili kaygılarınızdan sıyrılabilir artık bunu deneyimlemeyi tercih edebilirsiniz.

 

Bir arkadaşınızla olan ilişkinizde mantıklı olmayan bir şekilde savunmacı olduğumuzu fark edebilir ve bunu çözmek için daha kabullenici ve açık bir yaklaşım tarzı ile davranabilirsiniz.

 

Olaylar ne kadar sizin etkinizin dışında gibi görünüyor olsa da böyle değildir. Dışsal olayların başınıza geleceğinizi görmeye hazırsanız, her türlü olayı görebilirsiniz.

 

Etkin bir öğrenici olarak her şeyi farklı şekillerde yapabilmek esastır. Öğrenmeden başlayarak, değişime karar vermek için yansıtmaya kadar en etkili unsur zekânızdır. Temel unsurlar önceden fark edebilmeyi öğrenmek ve duygularla baş edebilmektir. Özellikle dış faktörler tarafından başladığına inandığınız her değişim deneyiminde, duygularınız bir kalıp izler.

 

Cemal Kondu

www.gencogrenci.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan 700 Yıllık Bir Sabır Örneği: YUNUS EMRE başlıklı makalemizde sabır, sabır örneği ve sabır örneği yunus emre hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir