Esneklik Kazanmanın Yolu

Written By: Genç Öğrenci - Haz• 15•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

esnek olmak

Aynı mahallede büyüyen ve gençliklerinde yolları ayrılan üç arkadaş yıllar sonra bir araya gelirler. Birlikte büyüdükleri mahallerini ziyaret etmeye ve eski günleri anmaya karar verirler ve yola çıkarlar.

Yolda yürürken hepsi de çok sessizdir. Kendi iç dünyalarına dalmışlardır. Derken ani bir fren sesi duyulur ve daha ne olduğunu anlayamadan, kendilerini yaşanan olayın görgü tanıkları olarak karakolda bulurlar. Birincisi başlar 

anlatmaya;

— Araba ilerlerken birden bir adam önüne fırladı. Şoför de ani bir frenle arabayı durdurdu. Sanırım arabanın önüne atlayan adam hırsızlık peşindeydi ki şoföre bıçak çekti. Neyse ki oradan tesadüfen geçmekte olan trafik polisi duruma müdahale etti.

Arkadaşını dinleyen ikincisi şaşkınlık içinde müdahale eder:

Abi sen ne diyorsun? Tamam adam aniden arabayı durdurdu ama ortada hırsızlık falan yoktu ki. Yolun kenarındaki adam, şoförün yanındaki bayana dik dik bakınca, şoför de sinirlenip, arabayı aniden durdurdu ve adama küfretmeye başladı. Adam da karşılığında bıçak çekti. Orada bulunan trafik polisi de daha ciddi bir olay yaşanmasına engel oldu.

Her ikisini de dinleyen üçüncü arkadaş, daha fazla dayanamayıp lafa girer:

— Siz ne diyorsunuz? Bu anlattıklarınızın yaşananlarla hiçbir alakası yok. O araba çok hızlı gidiyordu ve karşıdan karşıya geçmeye çalışan adama çarpmamak için son anda frene bastı. Karşıya geçmeye çalışan adam, neredeyse canından olacak olmanın öfkesiyle şoföre bıçak çekti. Muhtemelen hızlı giden arabayı takip etmekte olan trafik polisi de olaya müdahale etti.

Bu üç arkadaşın ifadesini alan polis çok şaşırır ama ertesi gün polisin raporunu okuyan amiri daha çok şaşıracaktır. Raporda şöyle yazmaktadır:

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

“Bu üç görgü tanığının olayla ilgili ifadelerinden bir sonuca ulaşılamamıştır. Ancak bu üç görgü tanığının, geçen hafta akıl hastanesinden kaçtığı bildirilen üç akıl hastası olabileceğinden şüphelenilmiş olup; durum anlaşılıncaya kadar nezarethanede kalmalarına karar verilmiştir.”

 

Yaşanan her olayın en az üç farklı anlatımı vardır. 

Bakış açımız ne gördüğümüzü, duyduğumuzu ve hissettiğimizi belirler.

İşte bu sebeple esneklik kazanabilmek için farklı bakış açılarını ele alabilmeli ve olayı diğer insanların gözünden değerlendirebilmeliyiz.

Baktığımız alanı genişletmek, daha önce fark etmediğimiz ayrıntılara ulaşmak, bizi yeni seçeneklerle buluşturur.

Farklı görüşleri, düşünceleri yakalayabilmek için atmanız gereken ilk adım; bir süre için bile olsa kendiniz olmaktan vazgeçmek ve bir başkası olabilmektir.

 

Bülent Şenyürek

www.gencogrenci.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan Sorunlarınızın Üstesinden Gelin! başlıklı makalemizde bilinçaltı telkinler, sorunlarınızın üstesinden gelin ve telkin cdler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir