Evrensel Üç İşlem

Written By: Genç Öğrenci - May• 15•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

sayilar

 

Evrensel üç işlemi içeren meta model oldukça doğal bir süreçtir. Çok önemli bir işlevi vardır. Günlük hayatın keşmekeşi içinde yüzlerce hatta binlerce bilgiyle karşılaşıyoruz. Onları eleyip bir kısmı yokmuş gibi davranmak veya belli kategorilere yerleştirerek algılamaya çalışmak, normal ve olması gereken bir süreçtir.

 

Ancak bazen bu sürecin bizim aleyhimize de çalıştığı oluyor. Önemli bir konuyu silebiliyor, yapmamamız gereken bir genellemeyi yapabiliyor yada yersiz çarpıtmalar oluşturabiliyoruz.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Duyular aracılığıyla aldığımız girdileri, gördüklerimizi, duyduklarımızı, hissettiklerimizi, kokladıklarımızı, tattıklarımızı, silme, genelleme, ve çarpıtma ile kendi dünya modellerimizi yaratmada kullanırız. Dünya modellerimizi yaratma süreci içinde bu girdilerin ifade ettiği önemli noktaları da silebilir, genelleyebilir yada çarpıtabiliriz. Bu atlamalar kimi zaman kendimiz hakkında kimi zaman başkaları hakkında kimi zaman da olaylar hakkında olumsuz inançlar geliştirmemize sebep olur.

 

 

Müge Kasaroğlu

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Tedbirli olmanın, Tedbir Almanın Altın Kuralları başlıklı makalemizde başarılı olmak için tedbir almak, neden tedbirli olmak gerekir ve tedbir almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir