Ezber Gerektiren Dersler İçin Soyağacı Tekniği

Written By: Genç Öğrenci - May• 24•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

soyagaci teknigi

 

Ezber gerektiren dersler için soyağacı tekniğini öneriyorum. Bugüne kadar bu yönteme benzer haritalar kullanıldı. Ama çok karışık oldukları için öğrenciler tarafından pek benimsenmedi. Bu yöntemi sadece sen kullandığın için büyük bir avantaj elde edeceksin. Bu yöntemi kimyadan biyolojiye, tarihten coğrafyaya, edebiyattan fiziğe kadar bütün dersler için kullanabilirsin. Örnekle açıklayalım… Önce büyük bir ağaç gövdesi çizdik. Adına “Cumhuriyet Öncesi Türk Edebiyatı” dedik. Sonra da her edebi akım için bir dal çizdik. En etkili olan akım için en büyük dalı çizmeliyiz. Her dalın üzerine o akımın adını yazdık. Sonra her akımın kaç tane temsilcisi varsa,  onların sayısı kadar daha küçük dal çizdik. Her temsilcinin getirdiği yenilikleri veya eserleri birer yaprak çizip içine not ettik. Netice büyük bir ağaç oluşuverdi. Bunu da odamıza astık. İşte 100’lerce sayfalık bilgi bütün basitliğiyle karşında! Konu dağınık da olsa bu şekilde anlamlı bir bütün halini aldı. Özellikle öğrenilecek konunun sayfalar dolusu yer tutması ve ana düşünceden uzaklaşma gibi sorunları hiç yaşamamış olacaksın. Bu yöntem, birçok derste yüzlerce konuya uygulanabilecek basitleştirme hareketidir.

 

Kadir Akel

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Ders Çalışmanın da Bir Raconu Vardır başlıklı makalemizde ders çalışmak, doğru ders çalışma ve nasıl ders çalışılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir