Genç Mizah

Written By: Genç Öğrenci - Tem• 07•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

mutluluk-mutlu-yuzler

 

Kimisi kendisini överken şu sözü söyler: “Ben zor bir insanım”. Bu söz, kişiye göre değişir. Herkese göre zor olan başkadır. Öğrenci olsam misal; 3 bilinmeyenli denklem, polinom, integral vb. konular zordur. Sen şimdi onlardan farksız mısın? Öyle mi anlamalıyım seni!

 

Trafiğin olmazsa olmaz davranışıdır, ışıklarda iken yeşili görünce kornaya basmak. Bunu öyle bir alışkanlık haline getirmişiz ki, çok komik oluyor. Adam en önde, kırmızı ışık yeşile döndüğünde kornaya basıyor ve sonra gaza basıp ilerliyor. Arkadakiler de kendilerini mahcup hissediyorlar. “Biz basmadık, o bizim yerimize bastı. Ayıp ettik ya, nasıl şoförsek artık!” deyip kendilerini zorla haksız çıkarmaya debeleniyorlar.

 

Güven, çok önemli bir konu, maalesef bazılarımızda tükenmiş vaziyette. Asansör beklersin, yanınızdaki sana güvenmez, senin bastığın düğmeye bir kez daha basar. En yakın kattaki asansöre güvenmez, bir de diğer tüm asansörleri de düğme aracılığıyla kendisine çağırır. Otobüste bu kişiler, sana ineceklerini söyler ve düğmeye basmanızı rica eder. Daha sonra ayağa kalkar ve senin bastığın düğmeye tekrar basar. Siz de iç sesinizi ‘play’lersiniz…

 

Evrim teorisinin meşgul olduğu bir konu vardır; insanların hangi hayvandan geldiği… Klasiği maymundur meselâ bu hayvanın çeşidi. Eminim, bu konuyu bulduklarından bir saat sonra yeni bir araştırmaya kollarını sıvayacaklar; “Acaba insanlar hangi hayvana doğru gidiyorlar?”

 

Soruyorsun adama; “N’aber?” diye. O da sana; “N’olsun.” diye cevap veriyor. Bir umutla, bir daha soruyorsun; “Nasıl gidiyor?” diye. O da sana; “Nasıl gitsin?” diyor. Bu durumda anlıyorsun kendi iradesinin olmadığını ve kendisini sana teslim ettiğini. Sen ne dersen onu yapacak…

 

Falcı olarak başvurdunuz. “Peki, söyle bakalım işe girecek misin?”

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

“Cevap vermek zorunda mıyım?”

“Evet.”

“Alacaksınız.”

“Hayır, bilemediniz.”

“Ama nasıl olur?”

“Çok da güzel olur. Egomu seviyorum, ne yapayım?”

“Siz de haklısınız, ego önemlidir…”

 

Korku: Yaz aylarındaki başımızın belâsı olan sivrisinekler, kalın giymeyi bir akıl etseler yanmışız. O zaman bizim halimiz nice olurdu, komşular! “Havar komşular havar!” der dururduk…

 

Göksel Erkılıç

www.gencogrenci.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan Ya Kazanamazsam? başlıklı makalemizde sınav kaygısı, sınav korkusu ve sınavı kazanamamak hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir