Girişimci Akıllıdır

Written By: Genç Öğrenci - May• 02•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

girisimci

 

Eskiler, “aklın yolu birdir” demişler ama, “akıl var, akılcık var” diyenler de olmuş. “Zekânın iyi yönde kullanılması” olarak da tanımlanabilen “akıl” olayını bizim insanımız nedense tam olarak algılayamıyor. Zeki ile akıllıyı hep karıştırıyoruz. Bunun sonucu olarak da, birilerini değerlendirirken yanlış yorumlar yapıyoruz.Ancak, zekî insan her şeyi el yordamıyla çözmeye çalışırken; akıllı olanın tavrı ve tarzı daha başka oluyor. Çünkü o, zekâ denilen kutsal armağanı en iyi şekilde kullanıyor.

            Girişimci akıllı olmak durumundadır. Daha doğru bir anlatımla; ancak aklını kullananlar gerçek anlamda girişimci olabilirler. Çünkü işletmeler, enine boyuna düşünmeden alınacak, sadece pratiğe dönük kararlarla yönetilemez. Gerçek girişimci, yeterince düşünüp, enini boyunu ölçmeden, değerleri tartmadan hiçbir konuda karar vermez. Heinrich Heine’nin bu konuda söylenmiş, çok beğendiğim bir sözü var: Işık gök gürültüsünden, düşünce de eylemden önce gelir.

            Akıllı insanın en büyük özelliği, olaylar karşısında itidalli davranabilmesidir. Bazen karşı taraf öylesine hırçın ve haksız bir davranış içinde olabilir ki, o kargaşanın içinden ancak akıllı olanlar çıkabilir. Zira, akıllı insan kavga etmez.

Girişimci denilen insan, her an seçilecek ve karar verilecek birkaç yolun kavşağında gibidir. Önemli olan, o yollardan her birini hızlı ve bilinçli bir şekilde inceleyip, öncelikli ve yararlı olanları seçerek uygulamaya koyulmaktır. Biliyoruz ki, bazı yolların dönüşü olmuyor.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bize, zekâlarını yerinde, zamanında ve yeterince kullanabilen akıllı, yani bilge insanlar gerek. Ancak onların bilinçli gayretleri sayesinde sistemli çalışmalara ulaşabilir ve gerçek başarıları yakalayabiliriz. Unutmayalım ki, bilgi sahibi olmak veya salt öğrenme bilgelik değildir. Bilgelik, bilgi ve olayların en iyi şekilde, yerinde ve zamanında gerektiği şekilde uygulanmasıdır.

Düşündüğünüz, inandığınız ve güvenle beklediğiniz her şey mutlaka gerçekleşir. Tabii, onun için gereken emeği akıllı bir biçimde, yerinde ve zamanında verdinizse.

Akıl tanrı vergisidir.

 

Gazanfer Sanlıtop

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Mutlu Bir Hayatın 16 Öğesi başlıklı makalemizde mutlu bir hayat için 16 öğe, mutlu bir hayatın 16 öğesi ve mutlu hayat hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir