Güç ve Enerji İnsana Neden Verilmiştir?

Written By: Genç Öğrenci - May• 02•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

question

 

Olmaz olmaz deme olmaz olmaz

Şimdi siz kendinizin ne kadar önemli olduğunuzun farkına varabiliyor musunuz? Harold Sherman insana “Sizi yeryüzünün en ilginç insanıyla tanıştırayım, size hayatta isteyebileceğiniz her şeyi verebilecek insanı tanıtayım.” derken o kişinin insanın kendisi olduğunu söyler. Evet hayatta kendinize mutluluk ve başarı kazandıracak ya da sıradan bir hayat yaşatacak olan kişi ancak ve ancak sizsiniz.

Hayat bir seçimdir ve seçim olduğuna göre mutluluk ve başarıyı ya da başarısızlığı ve mutsuzluğu seçmek sizin elinizdedir. Kendinize bir iyilik yapın ve başarısızlık ifadesini kullanmayı dahi yasak edin. Başarısızlığı yasaklayanlar mutlaka bir yolunu bulacak ve başarıya ulaşacaktır. Tıpkı Tarık Bin Ziyad gibi.

Tarık Bin Ziyad İspanyollarla savaşmaya giderken Cebeli Tarık Boğazı’nı geçtikten sonra tüm gemileri yakmıştır. Amacı askerin geri dönme ümidini kırmak, böylece başarıdan başka bir şey düşündürmemektir. İşte Tarık Bin Ziyad, başarısızlığı unutmuş ve başarıya şartlanmış askerlerle İspanyollara karşı müthiş bir zafer kazanmıştır. Siz de kendinize göre gemileri yakın ve aklınızdan başarısızlık ifadesini silin atın. İşte sizin için hayat o zaman başlayacaktır emin olun.

Oysa atalarımız ne güzel söylemişler “Olmaz olmaz deme, olmaz olmaz.”

Gazali insanın kainatın özü olduğunu ifade ederken şöyle bir benzetme yapar: Kainatta taş, insanda kemik vardır. Kainatta toprak, insanda et ve deri; kainatta akarsu ve nehirler, insanda damar ve kan; kainatta orman ve bitki örtüsü insanda saçlar ve kıllar; kainatta şeytan, melek mücadelesi; insanda nefis ve irade mücadelesi vardır. Son olarak da dünyanın ve insanın %70’i su’dur, der.

Demek ki insan gelişi güzel yaratılmamıştır. Yetenekleri, becerileri, duygu ve düşüncesi, zekası ve aklı, tüm kainata yön vermesi adına insanda bulunan özelliklerdir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Kainatın ne kadar büyük olduğunu astronomların verdiği bilgilerle ölçtüğümüzde galaksiler arası mesafeler ancak milyon yıl ışık hızıyla ifade ediliyor. İnsanın kainatla olan bağlantısı düşünüldüğünde de insanda var olan özelliklerin, potansiyel enerjinin hiç de anlamsız olmadığı ortaya çıkıyor.

Öyleyse nedir insan? Dünyanın akıl, şuur, konuşma, düşünme yönüyle en önemli varlığı olan insan, hayatı nasıl değerlendirmelidir? Var olan özelliklerini, enerjisini kullanmadan, bunların farkına varmadan sönük bir hayat yaşayan bir insan olarak mı? yoksa hayata hayatta kaldığı sürece meydan okuyarak başarıdan başarıya koşarak yaşayan bir insan olarak mı?

Ben, insanın içindeki sınırsız gücün bilincine vararak kişisel gelişim süreci içinde hayatı alabildiğine coşkulu yaşamasına katkıda bulunmak amacıyla yazıyorum bu kitabı.

İstemek başarılı olmanın ilk basamağıdır. Siz de hayatı önemsiyor, başarılı, örnek bir insan olmak, hayatın farkına varmak ve coşkulu, mutlu bir hayata kapı aralamak istiyorsanız gücünüzü keşfedin. Bu potansiyel güç ve enerji ile insanın aşamayacağı engel yoktur inancındayım. Ferhat dağları delerken, Mecnun çölleri aşarken sizden farklı özelliklere sahip değildi.

Şunu da ayrıca belirtmek gerekir ki insanda mevcut olan bu güç ve enerji olumsuz bir şekilde kullanıldığı zaman da farklı ve kötü sonuçlar doğurabilecektir. Anthony Robins, Sınırsız Güç adlı kitabında Avusturya’da yaşayan kabileler arasında kara büyü adıyla bilinen bir olayı anlatır. Kendisine kara büyü yapıldığı söylenen kişi, birden kötüleşmeye, sapasağlamken ağzından köpükler saçmaya başlar. Kısa bir süre sonunda kıvranarak ölür. İşte bu olay enerji kötü yönde kullanıldığı zaman insanın ölümüne bile sebep olduğunu göstermektedir.

Peki insan içindeki muhteşem gücü ve enerjiyi kullanabilir ve ortaya çıkarabilir mi? Tereddütlü bir yaklaşım içinde olduğunuzu fark ediyor gibiyim ama bu soruya “elbette” diye cevap veriyorum. Çünkü insandaki potansiyel güç ve enerjinin ortaya çıkarılması yine insana bağlıdır.

İnsan düşünce ve davranışları ile gücünü keşfedecek, bu gücü yapılacak hayat yolculuğunda rehber olarak kullanacak, böylece engelleri bir bir aşarak başarıya ve mutluluğa ulaşacaktır.

 

NLP ile Başarı/Yücel Gökmen/Akis Kitap

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Resul Yavuz ile İşgal’in Sancılı Yılları başlıklı makalemizde işgal yılları, işgalin sancılı yılları ve işgalin sancılı yılları kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir