Güvensizlik

Written By: Genç Öğrenci - May• 11•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

kaygi(1)

 

İnsanların birbirinden çok farklı konularda güvensizlikleri vardır. Örneğin, yüzlerce işçisi olan başarılı bir işverene bakıyorsunuz; çıkıp işçilerine toplu bir konuşma yapamadığını görüyorsunuz. Uzun bir tahsil hayatı olan, insan ilişkilerinde çok kabiliyetli bir aydının, araba sürmek gibi bir eylemi gözünde inanılmaz büyütüp, gerçekleştiremediğini fark ediyorsunuz.

Kimi avukat ya da doktor kendi işini mükemmel yaparken, evde duvara bir çivi çakmak veya musluğun contasını değiştirmek; onlar için tam bir imkânsızlık abidesine dönüşebiliyor.

Her insanın kendine güvendiği veya güvenmediği alanlar vardır. Asıl zehirli olan; yürekten yapmak istediğimize karşı içimizdeki güvensizliktir.

Kendinize güvenmediğiniz bir işi ortaya koyamazsınız. Deneseniz bile içinizdeki güvensizlik sizi kemirir ve potansiyelinizi tüketir.

İçimizde barındırdığımız güvensizlik bize eksiklik duygusunu yaşatır. Bu eksiklik duygusuyla adımlarımız titrek ve cesaretimiz zayıftır.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

İlginç olan da; bir insanın sırf güvensizlik duygusu için yapabileceklerinden vazgeçmesidir. Geçmişten taşıdığı olumsuz deneyimlerin; bugün sahip olabileceği güveni çalmasına izin vermesidir.

Kendinize güvenmediğiniz sürece onun içine hapsolursunuz ve sürekli “Bunu yapamazsın” diyen sesi duyarsınız.

Nedir size bu kadar engel olan? İnsan değil misiniz? Bu dünyaya içinizde barındırdığınız sonsuz hazinelerle gelmediniz mi? Neden bu hazineyle güvensizliğinizi beslemek yerine onu mutluluğunuz için kullanmıyorsunuz?

Mutluluk ancak bugünde yaşanır. Yani yaşadığınız ana ait bir duygudur. Onu harekete geçiren de gelecekte yapacaklarınız değil, bugün ortaya koyacaklarınızdır. İleride güçleneceğiniz ya da kendinize güveninizin artacağı bir zaman dilimini bekliyorsanız, mutluluk hep yarında kalacaktır.

Mutluluğu bugünde deneyimlemek istiyorsanız, sahip olduğunuz niteliklerin farkına vararak onlardan güç almalı ve kendinize olan güveninizi tazelemelisiniz:

 

Müge Kasaroğlu

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Soruya Takılma Durumunda Öğrenci Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde sınava hazırlık, sorulara takılıp kalmak ve soruya takılma durumunda öğrenci ne yapmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir