Hedeflerin Ayrıntılı ve Ölçülebilir Olması Gerekir

Written By: Genç Öğrenci - Nis• 17•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

hedefe ulasmak icin

Birçok kişiye ‘Hedefiniz nedir?’ diye sorulduğunda, ‘Mutluluk istiyorum, huzur istiyorum, başarılı olmak, çok para kazanmak, özgür olmak istiyorum.’ şeklinde cevap verirler. Bunlar birer hedef değil, sadece istek ve arzulardır.

Hedefler belirgin ve ölçülebilir olmalı. Güzel rüyalar görebilirsiniz; işyerinde değerinizin bilinmediğini, daha iyi bir iş bulabileceğinizi, büyük projelere imza atacağınızı, bir gün şansın size de güleceğini ya da bir gün sizi zengin edecek bir makina icat etmenin düşünü de kurabilirsiniz. Paparazzi ve popstar programlarını seyredip, günün birinde sizin de ünlü olabileceğinizin hayalini de kurabilirsiniz. Genç yaşta spora yönelebilseydiniz, ünlü bir futbolcu olmuş olabileceğinizi hayıflanarak düşünebilirsiniz. Tek çözümün ülke dışına kaçmak olduğunu da düşünebilirsiniz. Ama eylem planı oluşturup, ilerlemenizi ve aldığınız sonuçları değerlendirebileceğiniz net bir hedef belirleyemiyorsanız, istekleriniz hoş bir rüyadan öteye gidemez. Hedefiniz bütün detaylarıyla net ve kesin olmalı.

Kilo kaybı bir hedef olabilir. Çünkü bugünkü kilonuz belli ve ulaşmak istediğiniz kiloyu da net olarak ifade edebilirsiniz ve bu yüzden hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı tespit edebilirsiniz. Kazancınızı arttırmak, belli bir miktar para biriktirmek ya da borcu kapatmak bir hedef olabilir. Varmak istediğiniz yer net ve ölçülebilir olmalı.

 

Cengiz Erşahin/Kendini Ateşle/Akis Kitap

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Kararlı Olun başlıklı makalemizde kararlı olmak, kararlı olmak neden önemlidir ve kararlı olmanın önemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir