II. Abdülhamid, Namık Kemal’le Neden Takıştı?

Written By: Genç Öğrenci - Tem• 17•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

namik kemal

 

II. Abdülhamid, tahta çıkışının sekizinci günü Namık Kemal’i huzuruna kabul etmiş, bir saatten fazla süren sohbet sırasında:

“… Allah, âfiyet versin, birader maneviyatını daima benden gizlerdi, sizlerle hususiyet peyda ettiğimi hiç istemezdi. Cenab-ı Hakk’ın cilvesine bakınız ki bugün o, sizi görse tanıyacak halde değil iken tasavvurlarını gizlediği ve sizi kıskandığı kardeşini, kendisinin yapmaya muvaffak olamadığı şeyleri icraya vasıta eyledi. Hırka-i Şerif odasında secde-i şükrana kapanıp bu lûtf-ı ilâhiye mazhariyetimi kemâl-i tazarru ile niyaz eyledim. Allah için olsun Kemal Bey, hep birlikte çalışalım, bu devlet ve saltanatı eski halinden âli bir mertebeye getirelim” demişti.

Namık Kemal’in, padişahın sözlerini naklederek övmesi üzerine Ebüzziya şöyle demiştir:

“Aldanma Kemal! O, daima Sultan Murad’ın dediği adamdır. Bugün sana, bana başka türlü görünebilir. Lâkin hiçbir vakit başka türlü olamaz. Çünkü hilkati müsait değildir.”

Namık Kemal de:

“Sen istediğin kadar suizan et. Zaten senin huyundur, lâkin göreceksin ki Abdülhamid, hürriyetperverlikte dünyaya tek gelen bir padişah olduğunu cihana tasdik ettirecektir.” diye karşılık vermiştir. (Halûk Y. Şehsuvaroğlu, Sultan İkinci Abdülhamit, Resimli Tarih Mecmuası, Cilt: 6, Sayı: 64, Nisan 1955. s.3797-3798)

II. Abdülhamid, Namık Kemal hakkında gayet olumlu intibalar edinmiştir. Namık Kemâl’in Osmanlı saltanatının ve şeriatın devamından yana tavır koyması II. Abdülhamid’in hoşuna gitmişti.

Zamanla İngilizler’in ve Fransızlar’ın etkisi altında kalan Namık Kemal, Fransız İhtilali’nin öncülerini aşırı bir sevgiyle sevmiş, onların fikirlerini eserlerinde yansıtmıştı. Fransız Milli Marşı’nı ezberleyen Namık Kemal, bazen onu coşkuyla okurdu. Bütün bu davranışları II. Abdülhamid’i tedirgin etmiştir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

II. Abdülhamid, Namık Kemal ile ilgili görüşlerini şöyle anlatır:

“Kemal Bey (Namık Kemal), benim mağdurlarım arasında sayılır. Belki biraz da öyledir. Fakat aslında O, kendi kendisinin mağduru idi.

Kendilerine Yeni Osmanlılar dedirten birkaç kişi arasında en çok gözümün tuttuğu Kemal Bey’dir. İtiraf ederim ki, vatanperver bir insandı. Mülkün bekasını her şeyin üstünde görüyordu. Daha önce de söylediğim gibi, Kemal Bey’in Magosa’ya gidişi, Midilli’ye gönderilişi hep kalemine ve vatanseverliğine kıyamadığım içindir. Yoksa çok daha ağır cezalara çarptırılması icap eden işlere girip çıkmıştır.

İstanbul’da kalması mahzurluydu. Çünkü çevresine toplananlar O’nu kışkırtıyorlar, diledikleri gibi kullanıyorlardı. Nitekim bu yüzden hapsettim, sürgün ettim ama muhabbetimi bir gün bile eksiltmedim. Nerede olursa olsun, kendisi ve ailesi refah içinde yaşamıştır. Bana olan minnet ve şükranını anlatan mektupları, Yıldız Evrakı arasında saklıdır…” (Levon Panos Dabağyan, Osmanlı’da Şer Hareketleri ve Abdülhamid Han, 3. Baskı,  IQ Kültür Sanat Yayıncılık, İstanbul 2005. s. 237-238)

Namık Kemal, Sultan Murad taraftarı olduğu, Padişaha verilen maaş çoktur dediği, yüz bin kuruş maaşla Şerif’e biat edelim dediği suçlamasıyla tutuklanmış ve hapse atılmıştı.

Namık Kemal mahkemeye verilmiş, yargılaması beraatla sonuçlanmıştı. II. Abdülhamid, Müşir Ahmet Paşa’yı hapishaneye göndererek: “Her ne kadar mahkeme beraatına karar vermişse de İstanbul’da kalması, aleyhinde yine birçok kıl-ü-kâller çıkarır. Benim hatırım için, ya Girit, ya Midilli adasına gitsin” demiştir.

II. Abdülhamid, Midilli’ye gitmeyi tercih eden Namık Kemal’e Hazine-i Hassa’dan beş bin kuruş maaş tahsis etmiş, iki yüz kayma da harcırah vermiştir. (İsmet Bozdağ, Sultan Abdülhamid’in Hatıra Defteri, 9. Baskı, Pınar Yayınları, İstanbul 1992. 210)

Namık Kemal, yazdığı bir şiirde II. Abdülhamid’e “Allah’ın belâsı” demiş, buna rağmen Sultan kendisini bağışlayarak Girit adasındaki zorunlu ikametini, Rodos ve Sakız Valiliği ile değiştirmiştir.

 

Mehmet Bicik

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Mutluluğumuzu Sömürenler başlıklı makalemizde mutlu olmak, Mutluluğumuzu Sömürenler ve mutluluk hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir