İnançların Sağlık Üzerindeki Etkisi

Written By: Genç Öğrenci - May• 07•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

saglik

 

İlaçlar, her zaman şart değildir; ama inanç her zaman şarttır.

İnançların, insanların sağlığı üzerindeki tesirine örnek olacak bir olayı öğrencilerimin velilerini ziyarete gittiğimde görmüştüm.

Köyde sürekli su sıkıntısına maruz kalan köylüler açtıkları bir kuyudan su ihtiyacını gidermeye başlamışlar. Tam on yıl hiçbir şey olmadan bu kuyu suyu kullanılıyormuş. Ardından belediye köylere su şebekesi yapmaya başlayınca yetkililer köylülerin kullandığı kuyu suyunun sağlıklı olup olmadığını araştırmak için sudan numuneler almışlar. Sonuçlar açıklandığında herkes hayrete düşmüş.

Köylülerin kullandığı bu su sağlığa son derece zararlıymış. İnsanın ölümüne bile sebep olabilirmiş. Kuyudan su içen ama bu sonuçtan haberi olmayan birine bir bardak su içtikten sonra durum anlatılmış. Suyu içen kişi birden bire öksürüklere boğularak hastalanmış.

Şunu iyi bilmemiz gerekiyor ki inançlarımız bizim hastalanmamıza da sebep olur, iyileşmemize de. Bunun sebebi inançların insanların sinir sistemlerine kesin bir emir vermesidir. Dolayısıyla inançlar insan fizyolojisi üzerinde inanılmaz değişikliklere sebep olmaktadır. Böyle bir durumu Bir Çift Yürek isimli kitabında Marlo Morgan şöyle anlatıyor.

“Yürüyüş sırasında Büyük Taş Avcısı adını taşıyan genç bir erkek, toprak bir setin üzerinde yürürken kaydı ve 6 metre aşağıdaki kayalık yüzeye düştü. Hepimiz kenara koştuk. Genç adam yerde yatıyordu ve etrafı kan gölü olmuştu. Hemen birkaç kişi oraya inerek yaralıyı zincirle yukarıya taşıdı. Yaralıyı incelemeye başladık. Dişi ve ayak bileği arasında pek çok kırık vardı. Kemik, dev bir kılçık gibi deriden beş santim dışarıda duruyordu. Şifacı adam ve şifacı kadın hastanın iki yanına oturdular. Şifacı adam ellerini yaralı bacağın üzerinde birkaç santim yükseklikte tutarak yukarı aşağı gezdiriyordu. Ellerini önce yan yana hareket ettiriyor, sonra birini ayaktan baldıra kadar, ötekini baldırdan ayağa kadar indiriyordu. Bu yöntemle hiçbir şişme görülmüyordu. Şifacı adam bu yöntemle kemiğin kırılmasını ve neden olduğu şok hali unutturmaya çalışıyor adeta kemikle konuşuyordu. Sonra şifacı kadın ve şifacı adam diz çökerek duaya benzettiğim bir söylem tutturdular. Bir müddet sonra elleriyle herhangi bir zorlama veya bir çekme hareketi yapmamalarına rağmen dışarı fırlamış olan kemik ansızın eski yerine giriverdi. Şifacı Adam yaralanan bölgedeki deriyi bir araya topladı. Kısa bir süre sonra telaş sona ermiş ve yemeğe oturmuştuk bile. Ertesi sabah Büyük Taş Avcısı ayağa kalktı ve bizimle birlikte yürüdü. Topallamıyor, aksamıyordu bile.

Morgan bunları anlattıktan sonra, hastanın kısa sürede iyileşmesini, iyileşeceğine dair beslediği inanca bağlar. Çünkü, hastanın iyileşeceğine olan inancı tamdır. Morgan bu olaydan sonra iyileşmenin zamanla hiçbir ilişkisinin olmadığı kanısına varır.

İnançların vücudumuzu ne kadar güçlü bir şekilde etkilediğine dair olayda Amerika’da bir maçta yaşanmıştır. Los Angeles de bir futbol maçında birkaç kişi yiyecek zehirlenmesine maruz kalmış. Onları muayene eden doktor, olayın bir makinadan alınan meşrubuttan kaynaklandığı kanısına varmış. Çünkü hastaların çoğu kendisine gelmeden önce o meşrubattan almışlar. Hoparlörde duyuru yapılarak kimsenin makinayı kullanmaması istenmiş. Bazı kimselerin hastalandığı söylenerek belirtiler tarif edilmiş. Stadda bir anda insanlar öksürmeye, düşüp bayılmaya başlamışlar. Nedense makinanın yanına gitmemiş insanlar bile hastalanıyormuş! Sonra suçun makinada olmadığı analışılınca da, bütün herkes birdenbire mucize kabilinden iyileşivermiş.

 

İnançlar ilaçların vücuttaki etkisini

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

bile alt etme gücüne sahiptir

 

 

İnançlarımız aynı zamanda kesin bir odaklanmayı da ifade etmektedir. Bu odaklanma ise insanın beyin gücünü o yönde çalıştırmasına sebep olur. Dolayısıyla insan inançları sonucu hayatını bile kaybedebilir. İşte bu duruma örnek olacak bir olay:

Nick adında bir demiryolu işçisinin öyküsüdür bu. Nick manevra sahasında çalışan güçlü, sağlıklı bir işçidir. Arkadaşlarıyla ilişkisi iyidir ve işini iyi yapan güvenilir bir insandır. Ne var ki, kötümser biri, her şeyin en kötüsünü bekler ve başına sürekli kötü şeyler geleceğine inanır.

Bir yaz günü tren işçileri, ustabaşının doğum günü nedeniyle bir saat kadar önceden serbest bırakılırlar. Nick, tamir için gelmiş olan ve manevra alanında bulunan bir soğutucu vagonun içine girer, yanlışlıkla içerden kapıyı kapatır ve kendini soğutucu vagonuna kilitler. Diğer işçiler Nick’in kendilerinden önce çıktığını düşünürler. Nick kapıyı tekmeler, bağırır ama kimse duymaz, duyanlar da bu tür seslerin sürekli geldiği bir ortamda oldukları için pek kulak vermezler.

Nick burada donarak öleceğinden korkmaya başlar. “Eğer buradan çıkamazsam burada kaskatı donacağım” diye düşünmeye başlar, içerde yarısı yırtılmış bir karton kutunun içine girer. Titremeye başlar. Eline geçirdiği bir kağıda karısına ve ailesine son düşüncelerini yazar;

“Çok soğuk, bedenim hissizleşmeye başladı. Bir uyuyabilsem! Bunlar benim son sözlerim olabilir.”

Ertesi günü soğutucu vagonunun kapısını açan işçiler Nick’in donmuş bedenini bulurlar. Üzerinde yapılan otopsi onun donarak ölmediğini gösterir. Fakat bu olayı olağanüstü yapan, soğutucu vagonunun soğutma motorunun çalışmıyor ve bozuk olmasıdır. Vagonun içindeki ısı +18 derecedir ve vagonda bol oksijen vardır. İşte Nick’in korkusu ve öleceğine dair inancı kendisine gerçekten bir kehanet olmuştur.

 

NLP ile Başarı/Yücel Gökmen

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Sorunlarınızın Üstesinden Gelin! başlıklı makalemizde bilinçaltı telkinler, sorunlarınızın üstesinden gelin ve telkin cdler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir