Kendini Tanımak Ufkunu Genişletmek

Written By: Genç Öğrenci - Mar• 15•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Close-up of magnifying glass focusing on two people

İnsanlara tanımak çok güçtür. Ama bundan çok daha güç olan başka bir şey varsa o da kendini tanımaktır. Nasıl güç olmasın ki, yaşamımızın pek çok dönemdi ve görmüş olduğumuz her dışsal olaya o kadar farklı tepkiler verir ki, çoğu zaman verdiğimiz tepkilere kendimiz bile şaşırırız. Ama bundan daha önemli olan şey, insanın her an değişebilir olduğu olduğudur. Bizim dışımızda gelişen dışsal sürece, olaylara, dağarcığımıza kattığımız her bilgiye doğru orantılı olarak biz de değişiriz. Hiç değişmedim diyen insanlar bile değişir. Buna rağmen bu değişiklikler çoğu zaman hazmedilemez. Belki de kuşak çatışması olarak tanımlanan şey bile bunun u hazmedemeyişin ya da alışamayışın bir ürünüdür. Peki bu kadar değişken bir kişilikse sözkonusu olan, durmadan değişen bu döngüde kişiliğimizi  tanımak, kendimizi keşfetmek mümkün müdür? Eğer bu değişikliği kavrayabilmişsek pekala mümkündür. Hz. Ali’nin çok güzel bir sözü vardır: “Çocuklarınızı kendi yetiştiğiniz ve yaşadığınız zamana göre değil, onların zamanına göre yetiştiriniz” Değişen ve geçen zaman her zaman yeni ihtiyaçlar ve yeni seçimler demektir. Hatta o kadar ki, bir dönem önce hedef olarak belirlediğimiz şeyler bile değişebilir. Evet bunda açık olmak gerek. Bu sizi şaşırtmamalıdır. Biliyorsunuz hedef uzun bir yoldur. Biz henüz yola çıkmadan ya da yolculuk sürecinde  çıplak gözle  belli bir mesafeye kadar görebiliyoruzdur. Ama  biraz ilerledikçe  daha uzak yerleri etrafı  görmeye başlayacağız. Kuşkus gördüğümüz şeylerin bazıları bizim için yeni ve değişik şeyler olacaktır. Hatta bu ilerleme  süreci bize hedef ve yeni seçimler hakkında daha detaylı ve daha yeni veriler sağlayacaktır. Bir altın madenine doğru yola çıkmışızdır.  Elde ettiğimiz bilgiler ve bu bilgiler ışığında  çıkarttığımız yolculuk haritası  belki en kestinme ve zahmetsiz yoldan oraya götürmeye yeterlidir ama  diyelim ki yolculuğun belli bir mesafesinde, yakınlarda  zengin bir elmas madeni bulunduğu haberini aldık. Bu durumda elbette ki yeni bir seçim ya da en azından yeni bir tekkik  sürece  kendini gösterebilir. Yani hedef belirlemek ve sabit fikirli olmanın  ayrımını iyi yapmak gerekir. İnsan her an değişebilir özelliğini göz önünde bulundurmalıdır. Ancak, bu değişiklikler, zorluk ve sıkıntı dönemlerinde kendini sıkca gösteriyorsa  başka bir problem olduğu düşünülmelidir. İşte  böylesi moral bozukluğunda ve kararsızlık anında bize en gerekli olan şey motivasyondur.

Bu yaşam içeriği egzersizini yaptığınızda, kendiniz hakkında çok şey öğreneceksiniz. Hedeflerinizi teker teker değil, zihninizde bütünsel bir paket halinde netleştirebileceksiniz. Hangi tür hedeflerin sizin için önemli olduğunu öğreneceksiniz. Böylece, listenizdeki hangi hedeflerin sizi istediğiniz son başarı noktasına götürecek motivasyonu taşıdığını bileceksiniz. Aynı zamanda hangi ara hedeflerin, bilmeniz, yapmanız, elde etmeniz, olmanız ya da yakın olmanız için hangi sırada yaşama geçirilmesi gerektiğini öğreneceksiniz. Kendiniz hakkında öğrendikleriniz doğrultusunda listenizdeki bazı hedefleri eleyebilir, bazılarını gözden geçirerek düzeltebilir ya da yenilerini ekleyebilirsiniz. Eğer sahip olmak sizin için önemliyse, herhangi bir ediminizin sonunda elle tutulur bir şeye sahip olacağınızdan emin olmalısınız. Eğer bir çalışma yapıyorsanız, sonunda elde edecek bir sertifikanız olmalıdır. Bir terfiyi hak etmek için çok fazla çalışıyorsanız, başarınızı kanıtlayacak somut sonuçların olmasını ve bunun elde etmek ya da sahip olmak kategorisindeki isteklerinizi tatmin etmesini sağlamaya özen gösterin.

 

Devi Uyandır/Lilay Koradan/Akis Kitap

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Beş Maymun ve Alışkanlıklarımız başlıklı makalemizde alışkanlıklarımız, beş maymun hikayesi ve Beş Maymun ve Alışkanlıklarımız hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir