Kişisel Gelişimin Babası Dünyaca Ünlü Ustalar

Written By: Genç Öğrenci - May• 23•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

dale carnige

Onlar bizleri kişisel gelişim, NLP, başarı, motivasyon, liderlik kavramlarıyla tanıştırdılar. Bu alanda verdikleri eğitimler, geliştirdikleri teknikler, yazdıkları kitaplarla başarı ve mutluluğun ilkelerini bizimle paylaştılar, paylaşmaya devam ediyorlar. İşte kişisel gelişimin babaları!

 

Dale Carnegie: Dale Carnegie (1888-1955) Amerikalı yazar, hatip, kişisel gelişimci ve kişiler arası iletişim uzmanıdır. İlk basıldığı 1936 yılında 30 milyondan fazla satış yapan, günümüzde popülerliğini koruyan ve pek çok dile çevrilen “How to Win Friends and Influence People” (Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı) kitabının yazarıdır. Missouri Maryville’de fakir bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya geldi. State Teacher’s College’de eğitim gördü. Kolej sonrası ilk işi çiftçilere satış kursu vermekti. Daha sonra Armour&Company şirketi için satış yapmaya başladı. Firmanın Güney Omaha bölgesinde yöneticisi oldu. Dale Carnegie kişisel gelişime yönelik ihtiyacı yıllar öncesinde keşfedip bu alanda harika eserler veren ilk kişidir. Çalışma alanını insana ve insanlar arası iletişime yoğunlaştıran Carnegie, kitaplarında bizzat şahit olduğu ibretlik olaylara yer vermiştir. Onun için kişisel gelişimin babası desek yeridir.

 

Richard W. Bandler: Richard Wayne Bandler (24 Şubat 1950) Kişisel Gelişim ve Hipnoz dalında Amerikalı yazar, konuşmacı, hipnoterapist ve eğitimcidir. Kaliforniya Üniversitesi’nde psikoloji ve felsefe eğitimi alan Bandler, NLP’nin kurucularındandır. Aynı zamanda İnsan Tasarım Mühendisliği (DHE) ve Sinirsel Hipnotik Modelleme (NHR) tekniğini geliştirmiştir. Psikiyatrist Robert Spitzer tarafından aile terapisti Virginia Satir’in bir eğitim seminerine katılıp, bu semineri yazılı ve sesli kaydetmesi için çağrıldı. Daha sonra Geştalt Terapisi’nin kurucusu sayılan Fritz Perls’in kitaplarından birini düzenlemesinde Spitzer’e asistanlık yaptı. Bandler Kaliforniya Üniversitesi’nde öğrenciyken Geştalt Terapi gruplarına liderlik etti. Onu gözlemlemeye gelen Dilbilimci John Grinder, Bandler’e hemen hemen bütün soruları ve yorumları dönüşümsel dilbilgisi kullanarak açıklayabildiğini söyledi. Daha sonra Bandler’e katılan Grinder, Bandler ile birlikte birçok çalışma yaptı. İlk önce terapi için bir model geliştirdiler ve buna meta-model ismini verdiler. Bu yöntemi Sihrin Yapısı (The Structure of Magic-1975) adlı kitaplarını yayınlayarak paylaştılar.

 

John Grinder: Dünyanın en önemli bilim adamlarından biri olan John Grinder, Richard Bandler ile beraber Neuro Linguistik Programlama-NLP alanının kurucusudur. 1960’ların başında psikoloji derecesiyle San Francisco Üniversitesi’nden mezun olan Grinder, daha sonra Amerikan askeri görevine katılmıştır. Ayrıca dilleri kazanma kabiliyeti sayesinde oldukça bilinen bir Amerikan istihbarat servisinde operatif olarak çalıştı. 1960 sonlarında üniversiteye dönen Grinder, Linguistik (Dilbilim) okudu. Noam Chomsky’nin transformasyonel gramer teorileri üzerine çalışmalarında bir linguist olarak sentaks alanında sivrildi. Rockefeller Üniversitesi’nde kognitif bilim kurucularından George A. Miller ile çalıştıktan sonra, Kaliforniya Üniversitesi’ne linguistik profesörü olarak seçildi.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Tony Buzan: 1942 yılında Londra’da doğan Tony Buzan, 1964 yılında psikoloji, matematik, İngilizce ve genel bilimler konularından onur ödülü alarak, University of British Columbia’dan mezun oldu. 15 kitabı yayımlanan Tony Buzan’ın Use Your Head (Aklını Kullan), Use Your Memory (Hafızanı Kullan), Make The Most of Your Mind (Zihnini Olabildiğince Kullan) ve Speed Reading (Hızlı Okuma) adlı kitapları 50 ülkede basıldı ve 20 dile çevrildi. The Mind Map Book; Radiant Thinking (Zihin Haritası; Parlak Düşünce) adlı kitabı ise BBC tarafından 1993’te yılın kitabı seçildi. 1994 yılında ünlü satranç şampiyonu Raymond Keene ile The Book of Genius (Dehanın Kitabı) adlı eseri yayımlandı.

 

Anthony Robbins: Amerikalı kişisel gelişim yazarı ve başarı koçu ülkemizde de best-seller olan Sınırsız Güç ve İçindeki Devi Uyandır kitaplarının yazarıdır. Lise mezunu olmasına rağmen kendisini geliştirerek milyonlara seminerler vermektedir. Kariyer hayatına ünlü konuşmacı Jim Rohn’un seminerlerini organize ederek başladı. “Mutluluğun ve başarının neye sahip olduklarımızın değil, nasıl yaşadığımızın bir sonucu olduğunu ondan öğrendim.” diyen Robbins, daha sonra John Grinder’den NLP dersleri aldı. 1983 yılında ateşte yürümeyi öğrenerek bu etkileyici gösteriyi seminerlerinde kullanmaya başladı. Kendisini konuşmacı olarak değil doruk performans koçu olarak tanımlıyor.

 

Robin Sharma: Hint asıllı Robin Sharma, Kanada’nın doğu bölgesinde büyüdü. Hukuk eğitimi alan kişisel gelişimci, dünya çapında best-seller olan Ferrarisini Satan Bilge, Koza Kelebeği Bilmez, Sen Ölünce Kim Ağlar? kitaplarının yazarıdır. Liderlik, performans ve kişisel gelişim konularında dünyadaki en önemli uzmanlardan biridir ve eserleri 44 ülkede yayınlanmıştır. Başkanlık, yöneticilik ve eğitim hizmetleri veren “Sharma Uluslararası Liderlik” şirketinin yöneticisidir. Grubuyla beraber 10 yıldır büyük firmalara hizmet vermeye devam ediyor.

 

Hakan Birol

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Empatik Dinlemeyi Biliyor musunuz? başlıklı makalemizde empati kurma, empatik dinleme ve empatik dinleme nasıl olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir