Kritik Alan

Written By: Genç Öğrenci - Haz• 11•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

acı olgunlaştırır

 

Dikkate alınması gereken bir başka tür alan daha vardır. Buraya kadar olan satırlarda, bireyin mikro alanı, bireyler arası ilişkileri göz önünde tutularak açıklanmıştı. Bu başlık altında ise, alanın yeni bir ölçütler takımına göre yeniden tanımlanması gerekmektedir.

Bireyin mikro alanına girenler sadece aile bireyleri, arkadaşları ve varlığı bile hissedilmeyen yabancılar olsaydı hayat gerçekten çok daha güzel olurdu. Ne yazık ki yaşanan gerçek bu değildir. Önceki satırlarda da denildiği gibi, birey zaman zaman tehdit edici alan ihlalleriyle uğraşmak zorunda kalır. Bu ihlali yapanlar, sadece bireyin hoşlanmadığı kimseler değildir. Bunlar, bireyin kişiliğini gerçekten tehdit eden ya da ediyormuş gibi algılanan kimselerdir. Bireyin çevresindeki kritik alan olarak adlandırılan bölgeye bir ihlal edici girdiğinde bireyin eğilimi, kendini savunma duygusu içerisinde bu kişiye saldırmak olmaktadır.

Hayvanların kritik alan büyüklüğü kendi büyüklükleriyle orantılıdır. Bir farenin kritik alanı, bir köpeğin kritik alanından daha küçüktür. Hayvan, kendi kritik alanının merkezinde bulunur. Kimi uzmanlara göre bu alan 360 derecelik bir çember biçiminde; kimilerine göre de çemberden çok, bir elips biçimindedir. Kritik alanın elips biçiminde olduğunu iddia edenler, örnek olarak bir insanın yabancılara kendisine önden ya da arkadan yanaşmalarından çok, yanlarından yaklaştıklarında daha hoşgörülü olduğuna işaret etmektedirler. Hayvanat bahçelerinde ve sirklerdeki hayvanları da kapsayan farklı büyüklükteki çok çeşitli hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, kritik alan tehditkârca ihlal edildiğinde, hayvanın saldırma eğilimine girdiği görüşünü desteklemektedir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

İleri yaştaki bir yetişkinin kritik alanı yaklaşık 90 cm’dir. Başka bir söyleyişle, insan, çapı 90 cm olan hayali bir çemberin ya da elipsin merkezinde durmaktadır. Fiziki bir zarar verme niyetiyle, ya da fiziki zarar verme kapasitesinde her hangi bir insan ya da hayvan bu çembere girecek olursa, anında bir savunma hareketiyle karşılaşacaktır.

Öğrenci, öğretmenini bir düşman olarak görürse, kendisine fiziki bir zararı dokunacak biri olarak algılarsa, kritik alanına girmesine hoşgörü göstermeyecek ve belki de saldırganca önlemler alacaktır. İnsanlar hemen tümüyle karmaşık bir yapıya sahiptir. Ve insanların gösterdiği ya da belirli olaylar karşısında göstereceği tepkiler değişkendir, önceden tam kestirilemez. Bununla birlikte kolay kestirilebilen bir şey vardır: Saldırganca gözdağı vermek, öğretmen için riskli; bu gözdağını uygulamaya dönüştürmek ise daha çok risklidir. Ne var ki, öğrencileri tarafından dövülmeye kalkışılan ve hatta dövülen öğretmenlerin sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Bu olayların ne kadarına öğrencisine tehdit edercesine baskı uygulayan öğretmenlerin neden olduğu bilinmemektedir. Sorun, doğal olarak, öğretmen ve öğrencilerin saatleri, günleri ve ayları sınıf ortamında bir arada geçirmek zorunda kalmalarıyla daha da şiddetlenebilir.

Öğretmenlerin, fiziki bir zarar verme niyetiyle öğrencinin kritik alanına girmemeleri, girecek olursa, yaşı ne olursa olsun, öğrencinin de karşı bir harekette bulunabileceğini akıldan çıkarmamaları gerekmektedir.

 

Mahmut Açıl

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Bütün Davranışları Motive Eden Olumlu Bir Niyet Vardır başlıklı makalemizde davranışlar ve nlp, davranışlarda niyetler ve davranışları motive eden niyetler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir