Nasıl Karar Veririz?

Written By: Genç Öğrenci - Haz• 06•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

hafiza - bellek

 

Hayatımızda algıladığımız yada güdülendiğimiz her şeye bir tepki veririz. Peki ama bunu nasıl ve hangi şartlarda veririz ? Beyin bu işlevleri genellikle mantık ve bilinç ile yapmaya çalışır. Bir kritik filtresi vardır ve tüm temel algı ve bilinçli olarak yapmaya çalıştığımız güdülenmeyi bir filtreden geçirerek yapar.

Örneğin yeni bir monta ihtiyacımız var. Düşündüğünüzde bir marka ismi aklınıza gelecektir. O marka ürünü alırsanız mont ihtiyacınız karşılanacaktır. Gider ve o marka montu satın alırsınız. Şimdi bu satırları okurken herkesin aklına başka bir marka ismi gelecektir. Peki bu nasıl olur ? Mont sadece üşümekten koruma amacı iken “filanca markanın montu en iyisidir” kavramı nasıl oluşur? İşte karar algısı burada işin içine girer. Kişi bilinçli yada bilinçsiz elindeki verileri analiz eder bilinçaltına bu işle ilgii arşivleri tarama emri verirlir ve kişi bir süre sonra gider ve marka montu alır. Bu bilinçli yada bilinçsiz güdülenme yani yönlendirme olabileceği gibi örneğin “şimdiye kadar 10 işiye sordum hepside o marka monttan memnundu” yargısı sonucu olabileceği gibi “valla neden o marka montu aldım bende anlayamadım” yada “o an akılma o marka geldi” gibi bir sonuçta olabilir. Firmaların çoğunlukla subliminal reklam yapmasındaki ana amaçta budur. Yani kendi markasını bilinçaltına empoze edip ihtiyaç halinde karar sıralamasında bilinçsiz olarak öne geçmektir.

 

Beyne ulaşan veriler hem bilinç hemde bilinçaltına 5 duyu organımız vasıtasıyla ulaşır. Bu 5 duyu organı ister gece siz uyurken yada uyanıkken olsun veri toplamaya ve bunları işleyip eyleme dönüştürmeye devam eder. Eğer böyle olmasaydı uyuyan hiçkimse uyanamazdı.

Bu 5 duyu organımız arasında veri toplama ve bunları bilinç ve bilinçaltına ulaştırma konusunda en faal olan 2 organ vardır. Bunlar gözler ve kulaklardır.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Gözleriniz birer mucizedir. Siz hangi yöne bakarsanız bakın gözler taranan herşeyi bilinçaltına eksiksiz gönderir.

 

Gözün fovea tabakası siz gözünüzü açtığınızdan itibaren kayda başlar ve tüm aldıklarını kortekse gönderir. Fovea nın hareket kontrolu insanın elinde değildir. Hareket etmeye başladığında görüntü taramayı bitirmeden başka bir işleve başlamaz. Toplanan tüm bu veriler beyne gönderirilir ama çok az kısmı görünür. Kalan kısmı hemen depolanmak üzere bilinçaltına gönderirlir.

 

Yani kabaca anlatmamız gerekirse % 100 lük bir kısımdan beynin görünür olarak beyne ilettiği miktar sadece % 1 dir. % 99 luk kısım ise daha sonra kullanılmak üzere bilinçaltına gönderirlir.

Yani siz % 1 kadar görüyorsunuz. Eğer bilinçaltınızı kullanmaya başlarsanız bu oran sizin çalışmalarınız oranında artacaktır.

 

Taran bölgede bilincin yada bilinçaltının ilgisini çeken görüntüler ayrı depolanır ve kullanım için bekler . Yani siz % 100 kadar bakar ama % 1 kadar görürsünüz. % 99 kadar da görmeye müsaitsiniz.

Bir önceki yazımız olan NLP ile Kendini Tanıma başlıklı makalemizde kendini nlp ile tanı, nlp ve nlp ile kendini tanıma hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir