NLP Ne İşe Yarar?

Written By: Genç Öğrenci - Haz• 08•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

nlp-nedir

 

NLP, gerçekleşmesini istediğimiz bir durumu, hayal edip kafamızda canlandırabilirsek ve bunu bütün duyu organlarımızla deneyimleyebilirsek, gerçek yaşamda da bu duruma ulaşabileceğimizi savunur.

Mesela bubun en açık örneklerini, halter müsabakalarında görürüz. Halterci, kaldıracağı ağırlığı zihninde kaldırmadan hiçbir şekilde halteri kaldıramaz. Bu nedenle piste çıkıp, ellerini halter çubuğuna dokundurmadan önce bir takım telkinlerde bulunur kendine. Halteri kaldırmadan önce bazı kendine has hareketler yapar. Nefes alışı, konuşması, bakışı, bedeninin duruşu, koklaması ve tüm hisleri ile, o anda bambaşka bir kişidir o. Peki nedir tüm bu olup bitenler? Cevap oldukça basittir. Haltercimiz, tüm antrenmanları boyunca kendine has, güç kullanımını tetikleyici çok özel davranış ve düşünce kalıpları geliştirmiştir. Kendini daha iyi ve daha güçlü hissetmesini sağlayacak bu özel hareketleri yaptığında, ağırlığı kaldırması daha rahat olmaktadır. Bu özel hislerini halteri kaldırmadan önce (daha önceki yaşadığı kalitede) yaşayamayınca ise, ağırlığı kaldırması mümkün olmamaktadır. Aslında aynı kas gücüne sahip bir kişinin, 3 dakika önce kaldıramadığı bir şeyi, 2. ve 3. hakkında birkaç dakika arayla hem de artan kilogramlarla kaldırması oldukça enteresandır.

Buna benzer kişisel davranışlar, aslında bütün spor müsabakalarında yaşanmasına rağmen, süreç olarak diğerlerinden daha yavaş ve konum olarak diğerlerinden daha sabit ve tüm aşamaları saniye saniye kameralarla tesbit edilmesinden dolayı, halterdeki süreç daha dikkat çekicidir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

NLP, her davranışın bir yapısı olduğunu ve bu yapıyı öğrenince, modelleyince ya da değiştirince, istediğimiz tüm sonuçlara ulaşmanın mümkün olacağını öngörür. Farkında olmamızı ve seçeneklerinizi arttırır ve böylece duyarlılığımızı ve kişilerle olan iletişimimizin gelişmesini sağlar.

NLP, insanların tüm davranışlarındaki yapının keşfi yöntemidir. Bir kasanın şifresini bilmek gibi bir şeydir bu. Ve şifre çözülünce, o hareketi yapan kişinin başarısının tüm yapısı gözler önüne serilmiş olur. Size düşen sadece ortadaki kare kare davranış ve düşünce kalıplarını alıp, bunları kendinize uygulamanızdır. Bunu söyleyince, NLP’nin bir beyin yıkama sistemi olduğu gelmesin aklınıza. Alsa. Beyin yıkamada, kişilerin istek, arzu ve hedeflerinin aksine, kendi doğrularınızı muhatabınıza zorla kabullendirmeyi amaçlayan bir zorbalık vardır. NLP’de ise, hHedeflerinizi daha kolay ulaşılabilir hale getirmek çin, kendi kaynaklarınızın farkına varmanızı sağlayan ip üçları ve destekler vardır. İlişkilerinizi ve iletişiminizi güçlendirmenizi, zor anlardaki duygularınızı yöentmenizi, kısıtlayıcı inançlarınızdan kurtulmanızı ve değişim için gerekli olan tüm alternatifleri gözden geçirmenizi önerir. Algınızı kuvvetlendirir. Bütün bunları bir başka birisi istediği için değil, sizin kendi hedefinizi daha kolay ve daha rahat bir şekilde gerçekleştirmeniz için yapar. Yani NLP, aslında yürüyeceğiniz yoldaki yaşam kılavuzunuzdur. Yolunuzu seçmek ve yürümek ise size kalmıştır. (Buradaki yol örneğinde, NLP sizin içsel kaynaklarınıza en uygun yolları önerebilir. Yolu değil. Ve bu yolu seçtiğinizde, aynı yolu daha önce seçmiş kişilerin, nasıl olup da bu yolu en rahat, en huzurlu ve en kolay bir şekilde  geçtiklerinin kalıplarını size verir. Aynı duygu, düşünce ve davranışları modellediğinizde, eğer o yolda ilerlemek istiyorsanız, aynı yolda ilerlemiş ve başarılı olmuş kişilerin başarısı sizi bekliyordur.

 

Münir Arıkan

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Gizem Dolu Tablo "Son Akşam Yemeği" başlıklı makalemizde Gizem Dolu Tablo "Son Akşam Yemeği", leonardo da vincinin tablolarının sırları ve son akşam yemeği tablosunun sırları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir