NLP’de İşitsel Temsil Sistemi ve İşitselleri Tanıma Yolları

Written By: Genç Öğrenci - May• 10•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

beyin-isitme iliskidi

 

Bu temsil sistemine sahip insanları da şu yöntemlerle tanımak mümkündür.

Birinci yol: Bu temsil sistemine sahip insanlar daha çok seslere önem verirler. Sabah kalktıkları zaman kuş sesleri, kahvaltıda çay karıştırırken duydukları bardak sesi onlar için önem arz eder. Daha çok; beni duymuyorsun galiba, senin kulakların sağır mı? Kulağını bana ver, bir kulağından girip öbür kulağından çıkıyor, ne kadar ince bir sesin veya kalın sesin var gibi ifadeleri kullanırlar. İşitsellerin kulaklarla ilgili, sesle ilgili şeyler daha çok dikkatlerini çekmektedir.

En güzel sesli arkadaşlarını, gençken en çok sevdiği şarkıların adını hatırlarlar. Doğada en çok neyin sesini sevdiklerini çok iyi bilirler.

İkinci yol: Bu temsil sistemine sahip insanlar genellikle tane tane konuşmakta, seslere çok dikkat etmektedirler. Sözler onlar için çok önemli olduğundan söylediklerine çok dikkat ederler. Büyük lokma ye ama büyük söz söyleme atasözü bu temsil sistemine sahip insanların tutumunu anlatır.

Üçüncü yol: İşitsel insanların konuşurken göz hareketleri daha çok kulak hizasındadır. Göğüs hizasında nefes alırlar.

 

NLP ile Başarı/Yücel Gökmen

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Arz Talep Kanunu Önemlidir başlıklı makalemizde arz talep kanunu, girişimci nasıl olur ve girşimcilik hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir