NLP’de Metaprogram: Yaklaşan ya da Uzaklaşan

Written By: Genç Öğrenci - May• 12•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

nlp2

 

İnsanların yaptığı bütün davranışların temelinde lezzet ya da acı vardır. Bazıları sonunda acı çekecekleri bir başarısızlığı düşündüğü zaman, bazıları da sonunda zevk alacakları başarıyı düşündüğü zaman motive olurlar.

Yaklaşma metaprogramına sahip bir insanı motive etmek, başarılı olmasını ya da derslerine çalışmasını sağlamak istiyorsanız, başarılı olduğu zaman neler elde edeceğini anlatabilirsiniz. Bu tip insanlar kendilerini hedeflerine yakın hissettikleri zaman daha da gayretli olmaktadır. Aksi halde başaramazsan, üniversiteyi kazanamazsan evde kalırsın, çoban olursun, hayattan istediklerini alamazsın sözleri onlar için, moralin ve motivasyonun bozulmasına davetiye çıkarmaktır.

Uzaklaşma metaprogramlarına sahip insanları motive etmenin yolu ise başarısız olurlarsa başlarına nelerin geleceğini anlatmaktır. Bu metaprograma sahip olanlar başarısızlığı düşündükçe daha fazla gayret göstererek, o duruma düşmemeye çalışırlar.

Ben yaklaşmacı bir metaprograma sahip olduğum halde, eşim uzaklaşmacı metaprograma sahipti. NLP’nin bu tekniklerini öğrenmeden önce eşimi güzel yemekler yapması konusunda motive etmeye çalışırken; güzel yemekler yaparsan seni daha çok severim, muhabbetimiz artar gibi sözler söylüyor bir yönüyle yaklaşmacı bir tavır sergiliyordum. Bu sözlerime rağmen yemekler daha da kötü yapılıyordu.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Ancak eşimin uzaklaşmacı bir yapıya sahip olduğunu öğrendikten sonra ona yemekleri güzel yapmazsa artık dışarıda yemek yiyeceğimi, kendisini gerekirse bu şekilde cezalandıracağımı (Bayanların yaptığı yemekleri beğenmemek onlar için en büyük cezalardan biridir) söyledim. Eşim böyle bir duruma maruz kalmamak için artık daha güzel yemekler yapmaya başladı. Şimdi hem kullandığım tekniğin işe yaramasına hem de yemeklerin güzel olmasına seviniyorum.

Ayrıca yaklaşmacı metaprograma sahip bir öğrencinin ders çalışmasını istiyorsanız ona başarabileceğini, böylece üniversiteyi kazanarak amacına ulaşacağını söylemek gerekmektedir.

Birçok anne baba bu durumun farkında olmadığı için çocuğunun ders çalışması için onu korkutmakta, başaramazsa başına geleceklerini anlatmakta böylece çocuğunun çalışma isteğini kırmaktadır.

Siz siz olun yaklaşımcı insana kötü sonuçlardan, uzaklaşmacı insana iyi sonuçlardan bahsetmeyiniz. Aksi halde onların başarısız olmalarına zemin hazırlamış olursunuz.

 

NLP ile Başarı/Yücel Gökmen

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Güvensizlik başlıklı makalemizde güven eksikliği, güvensizlik ve insanı mutsuz eden şeyler hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir