Nörolojik Düzeylerde Aynalama

Written By: Genç Öğrenci - Nis• 25•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

ayna

Aynalama işlemini her nörolojik düzeyde yapabilirsiniz.En alt düzey olan ‘Çevre’ ile başlayalım.Giyiminiz, saçınız, ayakkabılarınız, paylaştığınız ilgi alanlarınız, ortak arkadaşlarınız çevrenizi aynalamada size yardımcı olabilir. Bu sizin ‘Çevre’ düzeyinde uyum sağlamanızı sağlar. Eğer çevrenizle aranızda sorunlar varsa ‘davranışlarınızı’ değiştirmelisiniz. Eğer bir Kişisel Gelişim Planınız varsa, size saygı duyan, sizin gelişmenizi ve kendinizi sevmenizi, kendinize saygı duymanızı cesaretlendiren insanlarla dostluk kurmanızı öneririm. Eğer çevrenizde böyle insanlar yoksa o zaman çevrenizi değiştirin!…

 

‘Davranış’  düzeyinde öncelikle beden dilinize, ses tonunuza ve kullandığınız dile dikkat edersiniz. Eğer davranışlarınızla ilgili sorunlarınız varsa, ‘becerilerinizi’ geliştirmelisiniz. Eğer bir Kişisel Gelişim Planınız varsa kendinize özen göstermenizi öneririm. Kendinize saygı duyarak kendinizi eğitin. Geçmişinizle ilgili olumsuz anılarınızın, bilinçdışınızdaki kayıtların yol açtığı sorunları tedavi edin. Yönlendirilmiş İmgelemgücü ya da Yaratıcı Zihinsel Canlandırma çalışmalarıyla olumlu telkinleri bilinçdışınıza yerleştirin. Kendinizi ve başkalarını affedip yolunuza devam edin. Olumsuz anılara ve duygulara yapışmayın. Olumsuz duygusal yükleri, NLP çalışmalarıyla ‘olaylardan’ ayırın. Reddedilmek, öfkelenmek ve incinmekle başa çıkmayı öğrenin. Armağanlarınıza, hedeflerinize, hayallerinize odaklanın. Amacınıza, Vizyonunuza ve Misyonunuza odaklanın. Yaşamınızın sorumluluğunu üstlenin, tüm eylemlerinizi bu sorumlulukla yapın ve böylelikle yaşamınızı harika bir yaşama çevirin. Unutmayın ki dünyada sizin gibi birisi yok. Siz çok özelsiniz ve biriciksiniz. Karşınızdaki insanlar da öyle.

 

‘Beceriler’ düzeyinde karşınızdaki insanla ortak becerilerinizi ve ortak ilgi alanlarınızı paylaşırsınız. Beceri düzeyiniz size ilişki ve iletişim sorunları yaratıyorsa, ‘İnançlarınızı’ ve ‘Değerlerinizi’ geliştirin. Sizi köstekleten, başarılarınızı engelleyen inançlarınızı değiştirin. Evrensel değerleri benimseyerek yaşamınızı değerli kılın.

 

‘İnançlar ve Değerler’  düzeyinde karşınızdaki kişinin inanç ve değerlerine saygı gösterir ve onun inançlarını ve değerlerini anlarsınız. Onunla aynı inançta olmanız gerekmez. İnançlarınız ve değerleriniz size sorun yaratıyorsa, ‘Kimliğiniz’ üzerinde çalışmalısınız. Gerçekten siz kimsiniz? Siz nesiniz? Kişisel Gelişim Planınız varsa derin bir meditasyon yaparak bunları düşünün…

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

‘Kimlik’  düzeyinde karşınızdaki kişinin temel inançlarını ve temel değerlerini anlar ve saygı gösterirsiniz. Onu bağımsız bir birey olarak değerlendirirsiniz, bir grubun üyesi olarak değil. Eğer kimliğiniz size ilişki ve iletişim sorunları yaratıyorsa, örneğin size “Bu tutumunu değiştirmezsen ilişkimiz sona erecek!..” diyen insanların sayısı her yıl biraz daha artmaktaysa, ‘Kimlik Ötesi’ ya da ‘Ruhsallık’ düzeyinde çalışma yapmalısınız.

 

‘Kimlik Ötesi’ düzeyinde ‘sosyal boyutta’ karşınızdaki insanla ortak kültürünüzü paylaşırsınız. ‘Ruhsal boyutta’ ise onunla ortak bir İnsanlık Ailesinin parçası olduğunuzu paylaşırsınız. Ruhsal boyut sizin ‘gerçekten kendiniz olduğunuz’, ‘toplumsal rol yapmadığınız’ yerdir. Maske takmadığınız yerdir. Başkalarıyla en derin bağlantı içinde olduğunuz yerdir. Kimlik ötesi çalışmalarınızı güçlendirmek için ‘Sessizlik’ çalışmaları yapın. Bir ve Tek Olan Bilinç  üzerinde odaklanın. Büyük bir Aynanın kırılmış parçalarından biri olduğunuzu imgeleyebilirsiniz. Kendinizi yeniden bütünlediğinizi imgeleyebilirsiniz.

 

Şimdi bu bilgiyi aldınız. Bunları yaşamınıza nasıl geçirebilirsiniz? Eğer meditasyon, kontamplasyon, vizyon, yaratıcı imgelemgücü gibi çalışmalar yapmazsanız, bunları yaşamınıza geçiremezsiniz. Değişemezsiniz. Eğitim sistemlerindeki başarısızlıkların nedeni budur. Hep sol beyine, egoya, bilince hitap etmekteler. Buz dağının suyun üstünde kalan kısmına hitap ederler. Oysa ki her gerçek eğitim, öğrenme, değişim sağ beyine, yaratıcı hayal gücüne, zamansızlığa, sezgilere ve yaratıcı zihinsel canlandırmaya hitap etmek, sağ ve sol beyinlerin çalışmalarını bütünlemek zorundadır.

 

NLP/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Olağanüstü Bilgisayar başlıklı makalemizde beyin ve sinir sistemi, insan vücudunun çalışması ve olağanüstü bilgisayar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir