Objektif (nesnel) ve Sübjektif (öznel) Zihin

Written By: Genç Öğrenci - Nis• 20•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

10

Tek bir zihne sahip olmamıza rağmen zihnimiz iki ayrı özellikte çalışır. Bunlardan birisi uyanık olan, karar veren düşünen, yorumlayan, onaylayıp-onaylamayan, mantık yürüten objektif zihnimizdir; ”Bilinçli Zihin” olarak da ifade edilmektedir. Diğeri ise uyuyan, derindeki sübjektif zihnimizdir;”Bilinçaltı Zihin” olarak da ifade edilir.

Bilinçli zihnimizle bir şeyler öğrenir, düşünür, yorumlar, mantık süzgecinden geçirir, değerlendirir, onaylar ya da onaylamayız. Bilinçaltımız ise bilinçli zihnimizden gelen uyarılara göre otomatik olarak çalışır. Bilinçaltımız bir şeyin doğru olup olmadığına bakmaz; bilinçli zihinden ısrarla gelen mesajları olduğu gibi kabul eder ve vücudun fiziğini de kimyasını da bu mesajlara göre etkiler. Bu husus çok önemlidir; zira bilinçli zihnimizle sürekli olumsuzluk, üzüntü, keder, öfke, kin, çökkünlük, bitkinlik düşündüğümüzde ve bunda ısrar ettiğimizde bu tür duygular, düşünce paketleri olarak bilinçaltımıza yerleşir ve tüm hayati fonksiyonlarımızı olumsuzluk ve hastalık olarak etkiler. Kısaca, bilinçli zihnimizle ısrarla ve sürekli olarak neler üzerine çalıştırırsak, bu çalışmaların sonucu olan mesajları bilinçaltımız olduğu gibi kabul ederek yaşam tarzımızı derinden etkiler.

Zihnimiz bir bahçedir ve bizler buranın birer bahçıvanıyız. Tüm düşünce kalıplarımızı gün boyunca birer tohum olarak bahçeye ekiyoruz. Nasıl düşünce kalıpları ekersek, bedenimizde ve çevremizde o türlü etkileri biçeceğiz… Huzur, bolluk, mutluluk, bereket, başarı ve iyilik düşünürsek vücudumuzda ve çevremizde olumlu ve başarılı etkileri hissetmeye başlayacağız…

 

Yüreğindeki Sen/Selçuk Alkan/Akis Kitap

www.gencogrenci.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan En İyi Dostunuz, Doğru Tavrınız ve Doğru Alışkanlıklarınızdır başlıklı makalemizde doğru alışkanlıklar edinmek, doğru tavırlar sergilemek ve en iyi dostunuz doğru alışkanlıklarınızdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir