Öğrenciler İçin Hızlı Okuma

Written By: admin - Şub• 15•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kim hızlı okumak istemez ki? Türkiye’de okuma hızı ortalaması dakikada 160-220 kelime aralığındadır. Halbuki insan beyninin ve gözünün koordineli bir şekilde, yüksek bir anlama oranıyla, dakikada 500 kelimeden daha fazla okuyabilme kapasitesi vardır. Sahip olduğumuz bu yüksek okuma hızı kapasitesine ulaşabilmek için şüphesiz bazı özel teknikleri bilmek ve öğrenmek gerekir. Yüksek bir okuma hızına ulaşan bir kişi öğrenciyse, daha iyi notlar almanın, iş dünyasındaysa kariyerinde hızla yükselmenin tüm avantajlarını elinde tutar.

400 sayfalık bir kitapta yaklaşık 100.000 kelime bulunur. Yavaş okuyan bir okuyucu, bir saatte yaklaşık 7.000 kelime okuyabilir. Bu da kitabı 15-16 saatte bitireceği anlamına gelir. Hızlı okuma tekniklerini uygulayan bir kişi aynı sürede 2 ya da 3 kitap bitirebilir ve yavaş okuyan kişiden daha çok şey anlar.

Üniversite sınavlarına hazırlanan bir öğrenci, normal şartlarda 180 soruyu 180 dakikada yetiştirmekte zorlandığı halde, anlayarak hızlı okuma teknikleri sayesinde 45-60 dakikada tüm soruları bitirebilir.

Anlayarak hızlı okuma tekniklerini öğrenen bir okuyucu, hızlı okuyarak zihinsel gezintileri asgariye indirmiş olur. Böylece  konsantrasyon artar ve bilgi kaydı daha berrak olur. Düşünce, algılama, değerlendirme kavramı ve karar hızı artar. Anlayarak hızlı okuma tekniklerini bilen bir okuyucu, okuma işini monotonluktan çıkarır; zevkli ve eğlenceli bir hale getirir. Daha kısa sürede daha fazla öğrenme fırsatı bulmuş olur.

 

Hızlı Okuma Nedir?

 

Hızlı okuma, görsel algılama düzeyimizi geliştirecek okuma, algılama ve anlama düzeyimizi yükseltmeyi amaçlayan farklı bir tekniktir. Göz ile beyin arasındaki sinirlerin, göz ile kulak arasındaki sinirlerden 25 kat daha hızlı hareket ettiğini biliyor muydunuz? O halde neden en az 10 saat süren bir çalışmayı en fazla 1-2 saatte bitirmeyesiniz?   Okuma hızını geliştiren teknikler temelde iki mantığa dayalıdır:

1.Gözün herhangi bir bilgiyi beyne iletme hızı, saniyenin üçte bir kadardır. Birinci mantığın temeli, bu yöntemin gözün algı becerisini geliştirerek verilerin beyne daha çabuk ulaşmasını sağlamaktır.

2.Göz, normalde okurken tek bir kelimeye odaklanır. Oysa bir bakışta 3-10 kelimeyi aynı anda görme yeteneğimiz var… İkinci mantığın temeli de bu odaklanma davranışını yerleştirmeyi sağlıyor.

Bir de etkin okuma teknikleri dediğimiz, metnin doğru noktalarına bakmaya, anahtar noktaları bulmaya, metnin özünü ve ana fikrini daha çabuk yakalamaya yönelik “göz gezdirme, sütun okuma, taramalı okuma yöntemleri” var… Okuma becerisi bu yöntemlerle de desteklenerek geliştiriliyor.

 

Hızlı Okuma Eğitimleri Bizlere Neler Kazandırır? (ARA MANŞET)

Okuma hızı 2-4 kat artar.

Okunan metinler daha iyi anlaşılır.

Okuduklarımızı daha konsantre, etkin ve hızlı bir şekilde özümsememiz sağlanır.

Değerlendiren ve daha iyi akılda tutan, verimli bir okuyucu haline geliriz.

 

Hızlı Okumanın Tarihçesi

1940’lı yıllarda, A.B.D.’de çıkan bu teknik, başlarda uçaksavar nişancılarının hedeflerini hızlı algılayabilmeleri ihtiyacından ortaya çıktı.   Önceleri gözün görme çabukluğunu, çevikliğini, atıl görme alanı (periferial alan) geliştirme çalışmaları olarak başlayan bu işlem, 1950’li yıllarda insan beyniyle ilgili bir takım bilinmezlerin çözümlenmesiyle eğitimciler tarafından, (Okuma-Göz, Okuma-Beyin ve okuma işleminde Göz-Beyin ilişkileri üzerinde çalışmaların da yoğunlaşmasıyla) Çok Hızlı Okuma tekniklerine uygulanıp sistemleştirilerek okullarda uygulanmaya başlandı.  NLP ve Hipnozu da eğitimlerde kullanarak çok kısa sürede sonuç alınması sağlandı.1994 yılında M.E.B’in bir genelgesi ile Lise 2’lere yardımcı ders kitabı olarak tavsiye edildi. Şimdilerde dershane ve okullarda bu eğitim hızla yaygınlaşmaktadır.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Hızlı Okuma Eğitimine katılmanız için 10 Neden

1.    Okuma, anlama, hafızada tutma ve hatırlama konularında maksimum performansa ulaşırsınız, kendinize olan güven ve başarılarınız artar.

2.    Hızlı okuma eğitimi, daha az zamanda daha fazla bilgiyi işleme imkanı sağladığından, okuma için harcadığınız zamanı önemli ölçüde kısaltacak veya aynı sürede çok daha fazla bilgiye sahip olma imkanı sağlayacaktır (Yaklaşık 3 kat).

3.    Hızlı okuma eğitiminden sonra dikkatinizi daha uzun süre devam ettirebilir ve kolay kolay sıkılmazsınız.

4.  Hızlı okuma eğitimi sonrasında zihninizi daha aktif kullanır ve zekânızın parladığını hissedersiniz.

5.    Hızlı okuma eğitiminden sonra, zihinsel potansiyelinizi maksimum seviyede kullanırsınız, yapmayı isteyip de boş zamanınız olmadığı için yapamadığınız diğer işler için zaman bulursunuz.

6.    Hızlı okuma eğitiminden sonra, anlamak ve hatırlamak konusunda daha donanımlı bir hale gelirsiniz.

7.   Algılama, değerlendirme, kavrama ve karar verme hızınız artar.

8.    SBS,  YGS,  LYS, KPSS, ALES, vb gibi sınavlara hazırlanıyorsanız, hem hazırlanırken, hem de sınavlarda, zamandan önemli bir tasarruf sağlamış olursunuz.

9.    Bir gazeteyi, ortalama 20-30 dakikada tamamen okuyabilirsiniz.

10.Yöneticiyseniz, önünüzdeki evrak yığınını en az 3 kat daha hızlı okuyup , değerlendirebilirsiniz. Okurken “Ne zaman bitecek?” diye düşünmek yerine, okuyacağınız diğer metinleri düşünmeye başlarsınız.

 

Hızlı okuma eğitimi hangi yaş grubu için daha verimli geçer?

“Öğrenmenin yaşı yoktur” anlayışı yaygın ve doğrudur. Fakat yaş ilerledikçe öğrenmeye karşı dirençlerimiz artar. Hızlı okumanın en verimli öğrenildiği yaşlar, erken yaşlardır. Okuma yazmanın öğrenilip kavramların yerleştiği yaş grubu olarak 12-17 yaş grubu diyebiliriz. Üniversite öğrencilerinin de öğrenme süreçleri devam ettiğinden, zihinsel performansları daha güçlüdür.

 

Eğitim sonrasında her şey çabuk okunur mu?

Her metin yada yazı kendi grubu içerisinde hızlı okunabilir. Belki her yazı aynı hızda okunmaz denilebilir. Önemli olan yazıyı hızlı okumak değil mesajları hızlı algılamak. Edebi bir metinle günlük gazete arasında elbette bir hız farkı olacaktır ancak her halükarda kendi kategorisinde klasik okumaya kıyasla hızlı okunabileceğini söyleyebiliriz.

*

Cemal Kondu

cemal_kondu@yahoo.com

Genç Öğrenci Ocak 2013 Sayısı

Bir önceki yazımız olan Sınav Yolunda Zihninizi Odaklayın başlıklı makalemizde imtihan stresi, sınav stresi ve sınav stresini yenmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir