Öğrenme Hali

Written By: Genç Öğrenci - Nis• 23•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

akıl defteri

 

İyi iletişim, kendini doğru ifade etme, kaliteli insanlarla ilişki kurabilme gibi konularda konferanslara, seminerlere katıldığımızı düşünelim.

Öğrendiklerimizi ‘hatırlamak’ için, yeniden ‘Öğrenme Sırasındaki Ruh Haline’ girmemiz gerekir. İlke : “Her öğrenme, ruhsal duruma bağlıdır!” Yani ne kadar öğrendiğiniz, o an yaşamakta olduğunuz ‘Ruh Haline’ bağlıdır. Kendinize şu sorular sorun : 1) Hangi durum çabuk kolay ve zevkle öğrenmenizi mümkün kılıyor? 2) Okuldaki öğreniminiz süresince, bu ruh haline ne kadar sık girdiniz? Bunlar çok açık sorulardır. Ama okul eğitim sistemimizde “öğrenci”den çok “müfredat”, “kitaplar”, “kaynaklar” ve “öğretim yöntemleri” önemsenmektedir! Yerleşik varsayım şu : “eğer doğru müfredat ve öğretim yöntemlerini uygularsak, öğrencilerimiz mucizevi bir şekilde hemen öğreneceklerdir! Siz bunu bir de, dikbaşlı yeni yetmelerle dolu bir sınıfa ilk defa giren bir öğretmene sorun!

 

Bir şeyi öğrenmek istediğinizde kendinize soracağınız ilk soru, “Bunu öğrenmek için hangi ruh halinde olmalıyım?” olmalıdır!…

İyi öğrencilerin bir dizi ‘Öğrenme Stratejisi’ vardır. “Kendi Ruhsal Durumlarını yönetirler.”

 

Joseph O’Connor’a göre  “İyi bir Ruh Hali içinde olmadan, Stratejiler işe Yaramaz”.

 

Büyük bir olasılıkla siz de hayatınızın bir döneminde bir çeşit sınava tabi tutulmuşsunuzdur. ‘Bir okul sınavı’, ‘bir spor karşılaşması’, ‘topluluk önünde konuşma’ ya da ‘bir iş görüşmesi’ gibi. Böyle bir durum öncesinde ne kadar iyi hazırlanmış olsanız da ‘Heyecanınız’ her an ‘Ruhsal Halinizi’ bozabilir. Tüm şansınızı yitirebilir ve söyleyebileceğiniz ya da yazabileceğiniz şeylerin hiçbirini hatırlamayabilirsiniz. Bunun çözümü nedir? Eğer ‘Performans Sırasındaki Ruh Halinizi’ iyi yönetebilirseniz (state management?) her şey yolunda gidecektir.

 

İster bir öğretmen, ister bir eğitmen, bir konferansçı, bir rehber yada sunuş konuşması yapan biri olun, başkalarına herhangi bir şeyi öğretmek istediğinizde, önce kendinize şunu sorun : “Ben izleyicilerimde, bu konuyla ilgili bir Öğrenme Halini nasıl yaratabilirim?”

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

İyi iletişim halini nasıl yaratabilirim?  Kendini Doğru İfade Etme halini nasıl yaratabilirim? Kaliteli insanlarla ilişki kurma hali nasıl yaratabilirim?

 

Okul döneminizi hatırlamaya çalışın. Dersinin konusunu sizin için ilginç hale getirmeyi başaran öğretmenleriniz olmuş muydu? Eğer olduysa yeterince şanslısınız demektir. Peki onlar bunu nasıl başarmışlardı? Genellikle anlattıkları konuya ‘coşku’ ve ‘bağlılık’ duyguları katarak.

 

Ruh halleri bulaşıcıdır. Dolayısıyla anlattıkları konuya ‘coşku’ ve ‘bağlılık’ duyguları katan konuşmacıların duydukları heyecan, coşku ve bağlılık duyguları dinleyicilere yani sizler de geçer. Öğrenciyi öğrenme haline sokmanın en iyi yolu, önce öğretmenin o hale girmesidir.

 

Başkalarında ‘Olumlu bir Ruh Hali’ yaratmanın diğer bir yöntemi de ‘Hikaye Anlatmak’tır. Eğer insanların ‘Meraklanmalarını’ istiyorsanız, onlara ‘Gizemli bir Hikaye’ anlatın! Anlatacağınız hikayenin, öğreteceğiniz konuyla ilgili olmasına gerek yoktur! Onlar meraklandıktan sonra, asıl konuya geçebilirsiniz.

 

‘Hikaye anlatma olayı’nda da, ‘Ayak Uydurma’ ve ‘Öncülük Etme’ ilkeleri geçerlidir. İzleyicileriniz direnç gösteriyorsa, önce sizin onlara ayak uydurmanız gerekir. ‘Onlara ayak uydurup, uyum sağladıktan sonra daha iyi bir ruhsal duruma geçmelerine öncülük edebilirsiniz.’

 

Bazen ‘Öğrenme Haline Geçmek’ çok büyük bir sıçrama gerektirebilir. O zaman dinleyicileri önce ‘Nötr’ bir hale sokarsınız sonra adım adım Öğrenme Hali’ne doğru götürürsünüz. Fizyolojiyi değiştirmek, Ruh Halini değiştirir. (Ralph Watson’un NLP Kurslarında müzik, dans ve transı kullanışını gibi…) İzleyici grubunu ayağa kaldırdıktan sonra önceden planladığınız şekilde ya da plan dışı bir şekilde yolunuza devam edebilirsiniz.

 

NLP/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Genel Ruh Haliniz başlıklı makalemizde baskın duygusal haliniz, düşünceleriniz ve fizyolojiniz hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir