Öğrenme Kalitesi ve NLP

Written By: Genç Öğrenci - Haz• 16•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

genellemelerimiz

 

Ve 5 duyu organınıza ait kişisel yönelimlerinizi doğru bir şekilde çözebilirseniz, öğrenme kalitenizi  mükemmelleştirebilirsiniz. NLP temsil sistemlerine göre, görsel insanlar; bakarak, seyrederek, bir şeyleri hafızalarında resmederek öğrenirler. Daha çok görsel kelimeleri kullanırlar ve görüntüyle algılarlar. Algı sistemleri en güzel sesleri bile seslerin olduğu bir resme dönüştürüp, nadide bir tablo gibi beyinlerinde saklarlar. Yemeğin tadı, kokusu yerine nefis yemeklerin olduğu bir ziyafet sofrası resmi vardır zihinlerinde. Okumak, kitap karıştırmak veya seyrederek çalışmak görsel insanlara ait bir öğrenme şeklidir.

İşitsel insanlar; seslere ilgi duyar, kulak kabartır, iyi bir dinleyici oldukları için dinleyerek kolayca öğrenirler. Okul yıllarımızda hep karşılaşmışızdır. Defalarca çalışmamıza rağmen anlamadığımız zor bir ders için bile, bize ders kitabını uzatıp, bana şu konuyu bir okur musun diyen arkadaşlarımızın bizden daha yüksek not aldığı olmuştur. Çünkü onların bilgiyi kayıt sistemleri işitseldir. Bu tip insanlar sesli kitaplardan veya bilgiyi dinlerken daha etkin öğrenirler.

Kinestetik insanlar ise; bir şeyi dokunarak, onunla alakalı bir deney yaparak veya tahtaya yürüyerek, elinde kitap olayı yaşayarak, dramatize ederek öğrenirler. Bir ziyafet sofrası örneğini verecek olursak, görseller masadaki durumlarının resmini, işitseller oradaki sesleri ve kinestetik’ler ise  yemeğin ağızlarında bıraktığı hoş tat, hoş koku, sıcaklık hissi ve rayihasını hatırlarlar. NLP bugün modern dünyada, öğrenme döneminde size en fazla destek olacak disiplinlerden birisi olarak kabul ediliyor. Bunun altında yatan en önemli sebep NLP okul, iş ve de başka bir çalışmanızla alakalı istemediğiniz bir durumu başarısızlık olarak algılamıyor. O durumu sadece bir sonuç olarak görüyor. Başarısızlıklar yoktur sadece sonuçlar vardır diyor. Ve siz eğer başarısız olmadıysanız, bu inançla elinizdeki sonucu değiştirme şansına her zaman sahip oluyorsunuz. Ve haydi değişmek için bu fırsatı kullan. Algılamanı değiştirerek aldığın sonuçları da değiştir. NLP bir şeyi istiyorsan, mutlaka elde edeceğini savunuyor. Ama gerçekten istiyorsan. Ve istediğine ulaşma yolunda yapılması gerekenleri yapıyorsan. NLP hayatımız boyunca “evet ben öğrenebilirim” ve “evet ben öğrenmeliyim” gerçeğini bize gösteren bir kişisel yardımcımızdır. Kullanmasını öğrenirsek, öğrenmemiz, duygularımız, düşüncelerimiz ve davranışlarımız da mükemmelleşecektir.

Okullar görüyoruz piyasada. Alımlı ilanlar veriyorlar. Bilimsel istatistikler veriyorlar. İşte, efendim, bizim öğrencilerimizin % 100’ü başarılı. Yok yaa! Nasıl ölçünüz bunu? Efendim, biz ÖSS sonuçlarını baz alıyoruz. Yaa? Öyle mi? Peki öğrenciyi baz alan bir yaklaşımınız var mı? Yani öğrencilerinizin % 100’ü ÖSS’yi kazandı. Tamam. Peki ama acaba, bunların yüzde kaçı, ÖSS’yi kazanmayı bir başarı olarak görüyor? Kaçı, istediği bölüme girebiliyor? Kaçı anne baba, öğretmen ve danışman baskısı olmaksızın gönüllerindeki mesleğe yönelebiliyor?

LGS kazanmak, ÖSS kazanmak, bir işe girmek, bir işte çalışmak, bir işi olmak, iş adamı olmak başarı değildir. Başarı işinin adamı olmaktır. Uğrunda her türlü fedakarlıklara katlandığın, sabah güne başlarken, seni yataktan fırlatan bir mancınık tesirine sahip bir uğraşının olmasıdır. Günün başlaması, güneşin doğması ve işe koyulman için, sabahı iple çektirecek bir işinin olmasıdır. Gerisi boş. % 100 ÖSS başarısı, istatistiksel bilimsel bir başarı kıstası olarak ele alınabilir. Belki eğitimin yöneldiği alan kalitesi ile ilgili bir bilgi verir. Aman dikkat. Eğitimin kalitesi ile ilgili bir bilgi vermez. O okuldaki ilişkilerin, mutlulukların, huzurun ve dinginliğin kalitesini göstermez. Belki de tehditvari bir zorlama ile, öğrenciler ÖSS’yi kazanmaya şartlandırılmışlardır. Ama hepsi mutsuz ve gelecekten ümitsizdir. Seçecekleri meslek, her sabah işe giderken ayaklarını geri geri götürecek ve öğretmenlerine lanet okuyacakları bir meslektir. % 100’lük ÖSS başarısı, yaşam kaliteleri ile  ilgili bir istatistik vermez.

Bunu şu örnekle destekleyelim.

Bir aile okulu düşleyin. Burada, öğrenciler iyi bir aile olmanın, iyi bir aile içi iletişime sahip olmanın ve bunları gerçekleştirebilecekleri bir ortam sağlaması açısından evlenmenin erdem ve fazileti üzerine 15 yıl eğitim aldıklarını düşünün. Bu 15 yıllık eğitim sonrasında da, aile okulumuzun bütün öğrencilerinin (öğretmen, anne baba ve danışman yönlendirmesi ile) evlendiklerini (ya da evlendirildiklerini) düşünün. Şimdi bu aile okulu, gazetelerde çarşaf çarşaf ilanlar verip bizim okulumuzun başarısı % 100! Çünkü bütün öğrencilerimizi evlendirdik dese, bu ne kadar mantıklı olur? Okuldan mezun olanları evlendiriyorsun. Peki onlar mutlu mu? Seçtikleri eşleri, gerçekten birlikte olmak istedikleri kişi mi? Gönülleri var mı? Bu evliliği yürütebilecekler mi? Birbirlerine aşıklar mı? Her iki tarafın da istediği bir evlilik mi? Soruları çoğalttıkça, nasıl çarpık bir eğitim eğitim sistemine sahip olduğumuza dair destekleyici olgular ortaya çıkmaktadır.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

İşte tam bu aşamada, NLP, bireyin farkındalığını arttırarak, yaşamda en çok beğendiği kişinin peşinden gitmesini, en sevdiği işi yapmasını ve bundan hoşnut olmasını sağlıyor. Modelle diyor. Ama en iyiyi modelle. Yapabilirsin diyor. Aman dikkat. Yapacaksın, ya da yapmak zorundasın demiyor. Yapabilirsin diyor. Sonrası bireye bırakılmış. Kişi bunu yapmak istiyorsa, bu icra sürecini en güçlü ruh haliyle geçirmesine destek oluyor NLP. Ve kişi hedefi ile ile ilgili, en iyiyi modellediğinde, kolay yanlarını öğreniyor. İp uçlarına sahip oluyor. Her davranışın öğrenilebilir ve aktarılabilir bir yanının olduğunu ve mükemmelliğin bir başkalarının tekelinde olmadığını görüyor.

Aslında diğer kişisel gelişim araçları ile NLP arasındaki fark, burada kendini gösteriyor. NLP bireyin kendi iç sistemlerini de sorgulayarak başarı sürecini yaşamasını sağlıyor. Yani liderlik programı düzenleyip, bütün katılımcıları lider yetiştirmiyor. Liderlik nedir, sen lider olmak istiyor musun, lider olunca ne olacak, olmayınca ne olacak, kendini en iyi hissettiğin ve kendi kaynaklarına en uygun durum hangisi gibi çapraz sorularla, bireyin farkındalığını arttırarak işe başlamasını sağlıyor.

 

 

Başarmak için enerji gereklidir. Ama başarının önündeki en büyük engel endişelerdir. Her endişe, kendini gerçekleştiren kehanet teorisine göre, gerçek olur. Ve endişe en büyük enerji yokedicidir. Halbuki tutkularınız  inançlarınızı besler ve sizi motive eder. Duygu ve düşünceleriniz ise, tutkularınızı besler. Bu değişim sürecinde, ne istediğinizi bilmek, bildiğinizi istemektir. Değişimi başlatacak destek ise, kanaatlerinizdir. Kanaatleriniz gizli bir inançtır, o uğurda gösterebileceğiniz çabayı belirler. Ve en güçlü kanaat ise kendi hayal gücünüzle yaratılır. NLP, hayal ettiğiniz hedefe odaklanmak, onu gerçekleştirmezden önce, zihninizde tüm yöneleriyle canlandırmak ve o canlı hedefe doğru yol almanızı sağlar. Tüm hayalleriniz ise ruh halinize dayanır. NLP teknikleri ile, ruh halinizi, siz yönlendirebilir ve bir acının sizi esir alması yerine, istediğiniz anda, istediğiniz ruh halini yaşayabilirsiniz.  Duygu-düşünce ve beden üçlüsü ruhumuzun besin kaynağıdır. Bunları sanal olarak zihninizde değiştirdiğinizde, gerçek olarak yaşamınızda karşınıza çıkarlar. Şimdi başarı için ne yapacağınızı biliyorsunuz.

Hayal edin ve hayallerinize inanın. Ve onları gerçekleştirmek için, bütün kaynaklarınızı seferber edin.

 

Münir Arıkan

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Esneklik Kazanmanın Yolu başlıklı makalemizde esnek olmak, esneklik ve esneklik kazanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir