Olağanüstü Bilgisayar

Written By: Genç Öğrenci - Nis• 24•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

beyin

Bir cismi bir yerden alıp başka bir yere koymak istediğimizde, el ve kol kaslarına kasılma ve gevşeme emirlerinin verilmesi, cismin ağırlığı, sıcaklığı, yumuşaklığı, sertliği ve hangi koordinatlarla nereye yerleştirileceğine ilişkin bilgiler çok kısa bir süre içerisinde beyin tarafından sağlanır. Bizce çok basit görülen bir kas hareketi bile, beyindeki hücreler arası, sayılarca sinyalin alış-veriş ve değerlendirilmesi sonucu olabilmektedir. Sanayi robotlarının basit birkaç işlemi çok hassas ve düzenli bir şekilde yapabilmeleri için birçok karmaşık işlemler, ters ve düz kinematik hesaplar, matris-determinant hesaplarından oluşan, uzun ve sayısal formüller içeren kompleks bir programlama sürecine ihtiyaç vardır. Örneğin, cam eşya üreten fabrikalarda, bu eşyaları kırmadan, belirli bir basınçta tutarak taşıyan ve depolayan robot kolunun parmak uçlarının hassasiyeti için birçok hesap-kitap ve karmaşık problemleri ve algoritmaları içeren proseslerden geçilmektedir. Hâlbuki biz, canımız istediği anda musluğu açıp, bardağı dolduruyor, suyu bardaktan içiyor ve bardağı kırmadan yerine bırakabiliyoruz. Bunu yaparken neyi nasıl yapacağımızın hesabını, algoritmasını düşünmeden, gayet rahat ve doğal olarak hareket edebiliyoruz. Yaratıcımızın muhteşem hediyesi olan beyin ve sinir sitemimiz, kas, diğer organlar ve iskelet sistemi bunları bizim yerimize otomatik olarak yapıyor.

Doç Dr. Ahmet Yıldızhan beynimiz hakkında şunları söylüyor :” Bu değerli uzvumuzun kapasitesi o derece geniştir ki kırk yıl önce dünyanın herhangi bir yerinde duyduğumuz bir küçük ses, hece veya kelimeyi kırk yıl sonra tekrar işittiğimizde bize koskoca bir roman mesabesindeki hadiseler zincirini baştan sona hatırlatabilir ve adeta bir film şeridi gibi gözlerimizin önünden tekrar geçirtebilir. İnsan zekası süper bilgisayarlar icat ediyor,uzay yolculuklarını gerçekleştiriyor ve yıldızlara seyahati tasarlıyor,kainatın sırlarını,fizik kanunlarını araştırıyor.Beynimiz bütün bu faaliyetlerini ,sahip olduğu 100 milyar civarındaki sinir hücresi ile yürütmektedir.”

İnsan beyninde dört ana lob bulunur:

 

1. Frontal (Bilinçli düşünme) : Zarar görmesi durumunda ruh hali, hissiyat değişikliği olabilir.

2. Pariental: Çeşitli duyu organlarından gelen bilgileri birleştirmede önemli rol oynar. Ayrıca nesnelerin kullanılması ve bazı mekânsal görüş işlemlerinde pariental lobun kimi bölümleri rol alır.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

3. Oksipital: Görme duyusuyla ilgili bilgilerin işlendiği lobdur. Hafif zarar görmesi halüsinasyonlara sebep olur.

4. Temporal: Ses ve kokunun algılanması, aynı zamanda da yüzler, mekânlar gibi karmaşık uyaranların işlenmesi bu lob tarafından sağlanır.

“The Brain Brock” adlı kitabında Prof. Russel,1 gr. beyin parçasının dünyadaki tüm telekomünikasyon sistemlerinden daha çok bağlantıya sahip olduğunu ifade etmektedir.

İçerisinde yaşadığımız bilgi ve iletişim çağında, günde sayılarca “data” (veri) bombardımanına maruz kalmaktayız. Beynimiz bu bilgiler arasından seçim yapar, yaşamımız, tecrübelerimiz, hayata bakış açımız, eğitim birikimlerimiz, hayat görüşlerimiz, gelenek ve göreneklerimiz, inançlarımız çerçevesinde bu bilgileri süzgeçlerinden geçirir; önemli-önemsiz diye ayırır.

IBM firmasının uzmanlarından Bernstein, beyin-bilgisayar benzetmesine şöyle bir yorum getirmiştir:

“Beyinde olağanüstü bir paralellik hâkim… Tek bir bit bilgi bir anda 100 bin nörona yayılabiliyor. Böylece beyin, bilinen en hızlı bilgisayardan yüz binlerce kat daha hızlı oluyor. Bizim ise elektronikte bunu gerçekleştirmemiz mümkün değil…”

Doç.Dr. Sefa Saygılı ise beynimizle ilgili şu tespitleri yapmakta:

  •  Herhangi bir süper bir bilgisayarla kıyaslanamayacak derecede daha esnek ve çok boyutludur.
  • Hayatımız boyunca, her saniyede yedi bilgi öğrenebilir ve daha çok öğrenecek yeterli yeri bulunur.
  • Doğru şekilde kullanırsak, yaşlandıkça gelişir.
  • Beynimizi sadece kafa içinde gibi değerlendirmek de yanlıştır. Bütün vücuda sağılmış sinirlerle beyin bir bütündür.

 

Yüreğindeki Sen/Selçuk Alkan/Akis Kitap
www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Öğrenme Hali başlıklı makalemizde öğrenme hali, öğrenmede coşku hissinin katkısı ve öğrenmede hikayenin etkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir