Önce Sevgi

Written By: Genç Öğrenci - Haz• 19•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

gercek mutluluk

 

Kader-umut-sevgi üçgeninde seçime zorlanırsanız, önce sevgiyi seçin.

Panik atak, sinir sisteminizi çabuk yorar. Bu nedenle bulaşıcı olan heyecandan kaçınmalısınız. Heyecan ve sonrası doğan panik atak, acaba üzerinizde yaratılmak istenen presten (baskıdan) mı doğmaktadır? BASKI, İNSANI İKİLEMLERE, LABİRENTLERE İTELEYEN OLGU…

Bu olgunun çağdaş yaşamınızın bir parçası olduğuna inanıyorum. Belki de hızlı gelişime ayak uydurmaya çabalayan kültürümüzün bir sonucu. Bunu inkâr edenler, kendilerini aldatırlar gibi geliyor bana. Aslında baskı doğal sonuçlardan biridir. Bu olgunun iyi veya kötü olması kararını, kendinizin bakış açısında aramak zorundasınız. Eğer bu aracı kendi çıkarlarınız adına kullanırsanız, elbette ki uygulanan baskının, iyiliği, güzelliği ortaya çıkar. Veya bu aracın sizi kontrol etmesine izin verdiyseniz, kötü baskı ortaya çıkar ki, sonucu strese dönüşür.

Olumlu insan davranışı sergileyenler, baskılar karşısında nasıl hareket edip, başa çıkacaklarına ilişkin seçimler yapar. Bu garip olguyu dost olarak kullanabileceğiniz gibi, sizi etkileyerek olumsuza yönelebilirsiniz. Karar size kalmıştır. Demek ki her olumsuz baskıya karşı, öncelikli tedbirleri almak zorundasınız. Örneğin grip aşısını, salgın başlamadan yaptırmanız, sağlığınız ve psikolojik güçlülüğünüz, olumsuz gelişecek olan yarınlara karşı, adeta bir kale duvarı olarak görülebilir. Eğer siz bu olumsuzluğa tedbir alıp, olumluya çevirebilme başarısını gösterebildiyseniz, coşkunuzu birilerine aşılamalısınız. Bu aşılama doğru çizelgede bütünleşirse, enerjiniz arttığı gibi, birilerinin de enerjilerini arttırmanız mümkündür. Bunu baskı yoluyla da yapabilme gücünü kendinizde bulabilirsiniz. Tıpkı korların birleştiğinde alev olmasının kaçınılmaz oluşu gibi… İnsanların verimli olabilmeleri ve bu verimi arttırabilmeleri için, zaman içinde birbirlerine pozitif dayanma gücünü aktarmaları, birbirlerine omuz vermeleri gerekir. Yaptığınız baskı, pozitif yansıyıp algılanıyorsa, sizden mutlu kim olabilir? Bundan kaçan insanlar, kendilerine uygulanan baskıları, pozitife çevirmekten korktukları için, baskıyı strese dönüştürmekte hiç de gecikmezler.

Eğitim serüveninizde, yapmanız gerekeni yapmayıp, bir anlamda, zamanı sokağa savurup attığınız için, sınavdaki durumunuzu hatırlamaya çalışın. İşte o durumun adı strestir. Ve bu sizin en büyük düşmanınızdır. Bakın tedbirsizlik sizi nereye sürükledi.

 

Kazım Eryüksel

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Eşek Cenneti başlıklı makalemizde eğlenceli yazılar, Eşek Cenneti ve ilginç yazılar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir