Sezginin Eğitimi

Written By: Genç Öğrenci - Mar• 08•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

sezgi

 

R. Ornstein, Batı eğitiminin ağırlıklı olarak Sözel-Analitik biçime dayandığını, bu yüzden Geleneksel Batıni Psikolojilerin yöntemlerinin Batı eğitiminden geçmiş insanlara “garip göründüğünü” söyler. Batıni psikolojiler, Batı geleneğinin ihmal ettiği “Hayatın anlamı nedir?”, “İnsan nedir?”, “Bilincin doğası nedir?” gibi sorularla ilgilenmektedirler. Bunlara “Derin Gece Düşünceleri” dendiğini belirtir. Mantıkçı pozitivistler için bu soruların kesin cevabı yoktur. Kendimizi “sözel zihinsel mantık” biçimiyle sınırlar, “batıni psikolojilerin yöntemlerini” kavrayamayız.

(Suda Yürüyen Adam öyküsündeki gibi “meditasyon nesnesini uzun süre tek algı odağı olarak korumak” çok önemlidir. Nasreddin Hoca’nın “Hep Aynı Notayı Çalması” hikayesiyle ilişkilendirilebilir. Bir sarhoşun şarkısıyla duvardaki resmi  canlandırdığına dair bir Hint hikayesi de buna örnek verilebilir!)

Batıni psikolojilerin yani Budizmin, Sufizmin psikoloji yöntemleri, bilimin ve mantıksal araştırmaların dışladığı sorulara, formel ve entellektüel yollarla değil, sezgisel ve kişisel yollarla cevap verebilme girişimleridir.

Meditasyon uygulamasıyla Akıcılık ve Sükun/Sakinlik durumu elde edilmektedir. Bağlı olmama (not attachment) durumu elde edilmektedir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Batıni ritüellerle sezgisel biçim eğitilmektedir ve çeşitlilik içinde birlik yaşanmaktadır.

Metin Bobaroğlu, Aydınlanma Sorunu ve Değerler adlı kitabında etik sorunları şöyle belirler: “En yüksek iyi sorunu; Doğru eylem ya da ilkesel eylem sorunu; İstenç/İrade özgürlüğü sorunu; Kendini ifade etme ve kendini gerçekleştirme sorunu.”

Yöntem konusuna ise Batıni Gelenek adlı kitabında şöyle değinir: “Tüm ezoterik okullarda Arınma, Aydınlanma ve Sevgi, bilgeliğin yöntemi olarak benimsenmiştir. Bilgelik ve Aydınlanma yolunda arınma’dan amaç ise: İçgüdüleri de içine alan duyguların armonize edilmesiyle coşku ve yaşam sevincine kavuşmak; Duyarlık yetisi’nin eğitilmesiyle, algı yollarının yetkinleştirilmesi; Sezgi ve buluş yollarının açılmasıdır.”

 

NLP İle Ruhsal Gelişim/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.gencogrenci.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan Beş Maymun ve Alışkanlıklarımız başlıklı makalemizde alışkanlıklarımız, beş maymun hikayesi ve Beş Maymun ve Alışkanlıklarımız hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir