Sir Isaac Newton’dan 5 Mutlu Yaşam Hipotezi

Written By: Genç Öğrenci - Nis• 05•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

newton

 

İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, doğa filozofu, simyacı ve teolog Sir Isaac Newton, gelmiş geçmiş en büyük bilim adamlarından biri. Hatta çoğu uzman tarafından tarihin en etkili insanlarının başında gösteriliyor.

1687 yılında yayınlanan “Mathematical Principles of Natural Philosophy-Doğa Felsefesinin Matematiksel Yasaları” isimli eseri, yazılan en önemli bilimsel kitaplardan biri olarak kabul edilir. Bu eserinde Newton yerçekimini tarif eder ve sonraki 3 asır boyunca fiziksel evren hakkındaki bilimsel görüşü biçimlendirecek olan 3 hareket yasasını açıklar. İlk aynalı teleskobu geliştiren Newton, prizmanın beyaz ışığı görülebilir bir spektrum oluşturacak şekilde birçok farklı renge ayrıştırdığı gözlemine dayanarak renklere yönelik bir teori de geliştirdi. Türev ve integralin mucidinin bilime en büyük katkısı mekanik alanındadır. Merkezkaç kuvveti yasası ile Kepler yasalarını birlikte ele alarak kütle çekim yasasını ortaya koyan Newton’un hareket yasaları olarak bilinen eylemsizlik ilkesi, kuvvetin kütle ile ivmenin çarpımına eşit olduğunu ifade eden yasa ve etki ile tepkinin eşitliği fiziğin en önemli yasalarındandır. 27 yaşında Cambridge Üniversitesi’nde matematik profesörlüğüne getirilen ve gencecik yaşta bilimin tarihsel gidişatını değiştiren bu harika adam, bugünün insanına 5 öğütte bulunmayı da unutmamış. İşte bir bilim adamının sözlerinden derlediğimiz 5 mutlu yaşam hipotezi:

1-      Sabırla düşün

“Eğer topluma bir şeyler verebildiysem, bu, sabırla düşünebilmem sayesindedir.”

Sabırla düşünmeye yeterince vakit ayırmıyoruz ne yazık ki! Einstein der ki: “Çok zeki olduğumdan değil, problemlerle çok zaman geçirdiğim için bunları başardım.” Her gün belli bir bölümü “düşünme” için ayırırsanız, problemlerinizin önemli bir bölümünü çözmek için harika bir fırsat yakalarsınız. Hatta hatta, kendi problemlerinizi çözmekle kalmaz, toplumun problemlerini de çözebilirsiniz. Dünyayı değiştiren büyük dehaların ilk adımları sabırla düşünmek olmuştur.

2-      Nezaketi elden bırakma

 

“Nezaket, düşman yaratmadan taşı gediğine koyma sanatıdır.”

 

Hz. Süleymen der ki: “Kibar bir cevap gazabı geri püskürtür; ama sert bir söz öfkeyi körükler. Doğru yer ve zamanda, doğru şekilde söylenmiş bir söz, gümüş kutudaki altın elmalara benzer.” Nezaketimiz, sağduyumuz, duyarlılığımız ve zarafetimiz yaşamımızın parlatıcısıdırlar.

 

3-      Köprüler kur

 

“Birçok duvar inşa etik ama köprü kurmayı unuttuk.”

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Tony Robbins’in dediği gibi “Yaşamınızın kalitesini ilişkilerinizin kalitesi belirler.” İşte bu yüzden duvar yerine köprüler kurmalıyız. Hoşsohbet olmalı, dertlilerin derdini dinlemeli, elimizdekini paylaşmalıyız. İnsanlarla iletişim ve muhabbet içinde olmalıyız hep. Duvarlar yaşamı durağanlaştırır, gelişime set çeker; köprüler ise hayattaki sevgi ağını sudaki halkalar gibi hızla genişletir.

 

4-      Bilgiyi kovala

 

“Eğer diğerlerinden daha ilerisini görebilmişsem, bunu devlerin omuzlarına basarak başarabildiğimi söylemeliyim.”

 

Tekerleği bir daha icat etmeye gerek yok. İlerleme kaydetmek için, bizden önce başarılanların üzerine bir şeyler koymalıyız. İşe başkalarının bildiklerini öğrenerek başlayabiliriz. Bilginin peşinden koştuğumuzda, stratejik olarak devlerin omuzlarında pozisyon alırız bir anlamda. Böylece diğerlerinin göremediklerini görürüz.

 

5-      Hakikati ara

 

“Bir insan gerçek olmayan şeyleri hayal edebilir, ama sadece gerçekleri anlayabilir; eğer bir şey gerçek değilse, onun gerçek anlamda anlaşılması diye bir şey söz konusu olamaz.”

 

Gerçek ağırdır, bu yüzden çok az kişi onu taşıyabilir. İşte bu “çok az” kişiden biri olmak gerek. Pascal der ki: “Ruhun hakikatle bir kez genişledi mi, onun eski boyutlarına dönmesi artık mümkün değildir.”

 

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Beş Maymun ve Alışkanlıklarımız başlıklı makalemizde alışkanlıklarımız, beş maymun hikayesi ve Beş Maymun ve Alışkanlıklarımız hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir