Soruya Takılma Durumunda Öğrenci Ne Yapmalı?

Written By: Genç Öğrenci - May• 11•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

soruya takilmak

 

Soru çözmeye başlamadan önce konuyu iyice sindirdiğinizden emin olun. Basmakalıp bilgilerle sorulara geçerseniz her soruya gereğinden fazla zaman ayırırsınız.

 

Konu çalışmasından sonra hemen sorulara geçmek yerine birkaç çözümlü örnek inceleyin. Bu soruları çözerken pratik yolları bulmanızı kolaylaştıracaktır.

 

Konuları ve soruları sıra ile çalışın. Bir dersin tüm konularını bitirip daha sonra sorulara geçmek aşırı bilgi yüklemesi neticesinde bilgilerinizin karışmasına neden olacaktır. Bir dersi konu konu ayırıp, bir konuyu çalıştıktan sonra onunla ilgili sorulara geçin. Bu sayede konu esnasında edindiğiniz bilgiler daha kalıcı hale geleceğinden arkasından çalışacağınız yeni konularla karışmak yerine bütünleşecektir.

 

Ders çalışırken her soru çözeceğinizde kendinizi sınavdaymış gibi hazırlayın. Her soruya bir dakika zaman tanıyarak süre sınırlandırması ile sorularınızı çözün. Bu başlarda zor da gelse soruları kısa zamanda çözmenizi ve sorulara takılmamanızı sağlayacaktır. Bunu sınav öncesi bir antreman olarak düşünün. Çalışmanız sırasında bir soruya takıldığınız da bir sonrakine geçmek için kendinizi zorladığınızda zamanla takılıp kalmadan ilerleyeceksiniz. Bu da ancak sorulara sanki sınavdaymışsınız gibi ciddiyetle yaklaşmanıza bağıdır.

 

Soru çözmüş olmak için soru çözmeyin.  Bir oturuşta çok fazla soru çözmeye çalışmanız bir haftalık uyku ihtiyacını bir anda karşılamaya çalışmanıza benzer. Bir anda çok fazla soru çözmeye çalışmak zihni uyuşturur ve sorularda çok sık yanlış yapılmasına yol açar. Soruları öğrenmek için çözün. Soruları o gün çalışacağınız derslere paylaştırarak aralıklı olarak çözün.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Soruyu okurken hızlı olacağım derken baştan savma okumayın. Bir kez dikkatli bir şekilde okumanız anlamayıp ikinci kez okumaya kalkışmanızdan çok daha iyidir.

 

İlk şıkkın doğruluğundan emin bile olsanız tüm şıkları mutlaka okuyun.

 

Deneme sınavlarında da soruları çözerken aynı sistemi takip edin. Bu ihtiyacınız olan alışkanlığı kazandıracaktır.

 

Gerek bireysel çalışmalarınız da gerekse deneme sınavlarınızda çözemediğiniz soruları itina ile belirleyin. Soru çözmenin birincil kazancı eksikliklerinizi bulup telafi etme şansını sunmasıdır. Bu nedenden dolayı çözemediğiniz soruların cevabını mutlaka öğrenmelisiniz.

 

Müge Kasaroğlu

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan NLP'de İşitsel Temsil Sistemi ve İşitselleri Tanıma Yolları başlıklı makalemizde işitsel temsil sistemi, nlp ile başarı ve nlp işitsel temsil sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir