Sözümüzü Sahiplenmek Özsaygımızı Geliştirir

Written By: Genç Öğrenci - Haz• 03•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

ozguven

 

Bir söz verdiğimizde onu tutmak, en azından kendimize olan saygının bir gereğidir. Kendisine saygısı olan her insan, tutulmayan her sözün o saygıda bir aşınmaya neden olacağını bilir. Tutulmayan sözlerle birlikte kişi, diğer insanların gözünde olduğu kadar, kendi gözünde de değersizleşmeye, güvenilmez olmaya başlar. Öz saygı yitimi böyle başlar. Doğru ile yanlış birbirine karışmaya başlar. Verilip de tutulmayan sözler, söylenen yalanlar, gerekçeler meşru gözükmeye başlanır, bu nokta artık tükenişin başladığı noktadır. Bunun önü alınamadığında, kişilikte bozulma, çürüme gelişir.

 

Oysa tuttuğumuz her sözümüz ve sözümüze sahip çıkmanın bir çizgi haline gelmesi, insanın kendisine olan saygısını ve güvenini geliştirir. Öz saygısı gelişkin olan bir insan kendisiyle barışıktır. Bu barışıklık huzurlu bir tavrın var olmasını sağlar. Olumluluklarını görür ve onlardan aldığı güçle olumsuzluklarının üstüne üstüne yürür. Aksaklıklar, yanlışlıklar, sorunlar onu hiçbir zaman bunalıma sokmaz. Çünkü bunları aşmanın dinamiklerinin kendisinde olduğunu görmüştür o. Bunun rahatlığı ve huzuruyla, her zorluğun altından kalkacak kararlılığı gösterir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Aksi durumda, verilip de tutulmayan sözler olumsuzlukların gelişmesine neden olur. Söylenip de yapılmayan işlerin ağırlığı altında ezilmeye başlar. Yerine getirmediği sözlerin hesabının sorulacağı korkusuyla örgütten kaçış başlar. Bunun yarattığı huzursuzlukla kurguculuk-kuşkuculuk gelişir. Artık her yapılan şeyin altında farklı bir anlam aranmaya başlanır, rahat huzur kaçar.

Sözüne sahip çıkan, öz saygısı gelişkin insanlar, kendilerine saygılarının ve çevrelerinde yarattıkları etkinin ağırlığıyla hareket eder. O saygının yok olması kendilerinin de yok olmasıyla eş anlamlı olduğunun farkındadırlar. Sözlerine sahip çıkan ve gereğini her koşulda, her türlü zorluğun üstesinden gelecek bir iradeyi göstererek yerine getirir.

 

Niyazi Fırat Eres

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Çiğnediğiniz Olumsuzluk Sakızlarını Tükürün başlıklı makalemizde olumlu olmak, olumsuz düşünce ve olumsuzluk hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir