Sözün Büyüsü ve Hitabet Sanatı

Written By: Genç Öğrenci - Mar• 28•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

konusmak

 

Hayatımızın her alanında konuşuyoruz. Peki, doğru konuşuyor muyuz? İyi konuşmanın sırları nelerdir? Cevaplar ve teknikler artık bu sayfada. Bundan böyle güzel bir Türkçe ile konuşmanın ve hitabet sanatının tekniklerini aktaracağım sizlere.Yıllardır radyolarda ve ekranlarda güzel ve etkili konuşma sanatını icra ettikten sonra, paylaşma zamanının geldiğini düşündüm. Öğrenci de olsanız, iş dünyasında da yer alsanız güzel ve etkili konuşmayı önemseyin. Tabi kendinizi iyi hissetmek için de. Başarıya giden yolu kısaltmak adına bunu yapın.

Güzel konuşmak; eğitim, özen ve beceri ister. Diksiyon ve Hitabet; başarılı olmak için sahip olmamız gereken vasıfların olmazsa olmazlarından. Peki, nedir hitabet? İnsanları kısa sürede etkileme sanatı ve söz söyleme ustalığıdır. Bir fikri sözle dinleyenlere aktarma çok eskilere dayanır. Bu bakımdan, yazılı sanat eserlerinden önce, sözle bir fikri söyleme biçimi olan “hitabet” türü varolmuştur. Hitabet sanatı çalışarak elde edilir. Başlarda kekeme olan ama çok çalışarak en ünlü hatiplerden birine dönüşen Demosten’in şöyle bir sözü vardır: “Bir fıçının çatlak olup olmadığı nasıl çıkardığı sesten anlaşılırsa, insanların da akıllı mı yoksa ahmak mı oldukları ağızlarından çıkan kelimelerle anlaşılır.”

Bu sözün günümüzdeki geçerliliği çok daha fazladır. Özellikle profesyonel iş hayatında başarıya giden yol çalışmaktan ve yaptıklarımızı, bildiklerimizi konuşarak başkalarına iletmekten geçiyor.

Anlamlı ve Alımlı Konuşma Sanatı: Diksiyon

Etkili konuşma yollarından biri de Diksiyon. Peki, Diksiyon nedir? En kısa biçimiyle seslerin, sözlerin, ses ve söze yardımcı olan öğelerin yerli yerinde kullanılması sanatına “diksiyon” adı verilir. Daha geniş bir tanımla, güzel ve etkili konuşmak üzere kullanılacak dil malzemesinin doğru seçilmesi ve bunların konuşmaya yardımcı diğer unsurlarla (sesin uyumu, vurgu, ton, tonlama, durak, üslûp, jest ve mimikler, tavır…) uyumlu bir biçimde kullanabilmedir. Diksiyon, anlamlı ve alımlı söz söyleme sanatıdır özetle.

Diksiyon deyince ilk öğreneceğimiz konu Türkçenin bilinenin aksine yazıldığı gibi okunan bir dil olmadığıdır. Tüm dünya dillerinde olduğu gibi, Türkçede de standart konuşma dili kuralları mevcut.

Bugün kıyıdaydık. Denize baktık. Onu tanımaya çalıştık. Önümüzdeki sayıda ise hitabet ve diksiyon denizine gireceğiz. Ardından bu denizde usta bir yüzücü olacağız.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Üstatlar Güzel Konuşma Hakkında Ne Diyor?

 • Güzel konuşmanın sırrı, lüzumsuz sözleri terk etmektir. Hz. Ebubekir
 • Söz ola kese savaşı söz ola kestire başı/ Söz ola ağulu aşı bal ile yağ ede bir söz.
  Yunus Emre
 • İki şey ruhumuzu karartır. Konuşacakken susmak, susacakken konuşmak. Sadi
 • Geleceğinizi berbat etmemesi için, konuşmanızı bir parça düzeltin. Shakespeare
 • Konuşurken veya dinlerken güvensizlik uyandırmak istemiyorsanız, mutlaka karşınızdaki insanların gözünün içine bakın. Kautz
 • Başkalarının senin konuşmandan hoşlanmamasının aslında bir tek nedeni vardır. O da sürekli kendinden bahsediyor olmandır. Rakefakald
 • Doğru anahtarla her şeyi söyleyebilirsiniz, yanlış anahtarla hiçbir şeyi söyleyemezsiniz. İşin tek inceliği, anahtarı oluşturmaktır. Bernard Shaw
 • Söyleyecek bir şeyi olmayan hiçbir şey söylemesin. Colton
 • Bir güzel söz söyleme sanatı varsa, bir de güzel dinleme ve anlama sanatı vardır. Epiktetos

 

Etkili Hitabetin Püf Noktaları

 • Konuşma yaparken en temel kural, etkileyicilik ve konuya hakim olmaktır. Topluluk önünde konuşurken ve karşılıklı konuşma esnasında etkileyiciliğinizi konu hakkında bilginizle pekiştirirseniz istediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz.
 • Konuşmaya başlarken ortamı biraz olsun yumuşatmak lazım. Oscar Ödül Töreni’ni düşünün. Sahneye ödül vermek için çıkan konuşmacılar genellikle bir anekdotla giriş yaparlar. Siz de öyle yapın. Başınızdan geçen konuyla ilgili bir hikayeyi ya da gün içinde karşılaştığınız bir durumu paylaşın. İnsanlar hazırlanmış metinden okunan konuşmaları sevmezler.
 • Eğer çok gerginseniz derin nefes alın. Ve konuşmanıza başlamadan önce ağzınıza bir parça çikolata atın. Hem gevşemiş olursunuz hem de gerginliğiniz yatışır.
 • Prezentasyon esnasında tek bir kişiye bakmayın. Konunun içeriğini anlatırken birinci maddede birine bakıyorsanız, diğerinde bir başka insana doğru anlatın. Böylelikle salondaki insanlarla güven temelli bir iletişim sağlamış olursunuz ve izleyicilerin hepsi konuşmaya dahil olur.
 • Görsellik de önemli. Mesajınızın insanlara daha kolay  ulaşmasını sağlar. Ama sadece yardımcı bir faktördür. Önemli olan ne konuşacağınız.
 • Son olarak, konuşma yapacağınız yere erkenden giderek ses sistemini kontrol edebilirsiniz. Nerede konuşma yapacağınızı görmek ve son kontrolleri yapmak konuşma esnasında problem yaşamanızı engeller.

 

Güzel Konuşmanın 14 İlkesi
1. Dinleyiniz.
2. Az konuşunuz.

3. Çok az şaka yapınız.
4. Zarif iltifatlarda bulununuz.

 

Alper Altun

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Beş Maymun ve Alışkanlıklarımız başlıklı makalemizde alışkanlıklarımız, beş maymun hikayesi ve Beş Maymun ve Alışkanlıklarımız hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir