Urfa’da Oxford vardı da okumadık mı?

Written By: Genç Öğrenci - Haz• 24•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

oxford

 

Bu ironik cevabı hepimiz hatırlarız. İbrahim Tatlıses’in  eğitimiyle ilgili sorulan bir soruya verdiği manidar yanıttır bu cümleler. Biraz çaresizlik, biraz şark kurnazlığı, biraz da ince bir mizahi zekâyla yoğrulmuş bir cevap. Gerçi hala Urfada Oxford yok ama artık gençlerimiz daha şanslı, çünkü artık Oxford size gelmiyorsa sizin ona gitme şansınız var…

“Yurtdışında eğitim” dendiğinde eminim siz de benim gibi olaya biraz mesafeli yaklaşıyorsunuzdur. Özellikle anne ve babalar için yurtdışına bir evlat göndermek, candan bir parçayı söküp atmakla aynı şeydir. Yurt içindeki bir şehre bile binbir nazla yolladığımız evlatlarımızı sınırlarımızın dışında düşünmek, çoğu anne babanın ortak kâbusudur. Ebebeynler için ayrı bir sorun olan yurtdışında eğitim, gençler içinse tam bir macera ve heyecan kaynağıdır. Başka bir ülke görmek, yepyeni insanlarla tanışmak işin cazibesini arttırır. Peki, yurtdışında eğitim gençlerimize ne kazandırır?  İsterseniz biraz buna değinelim ve anne babalarımızın yüreklerine biraz olsun su serpelim.

Öncelikle yurtdışında eğitimin en çok kullanıldığı sistem yabancı dil eğitimidir. O dilin konuşulduğu bir ülkede elbette ki o dili öğrenmek daha kolay ve kalıcıdır. Gezdiğiniz her yerde, günlük yaşantılarında öğrenmek istediğiniz dili konuşan birçok insanla beraber olmak, onlarla pratik yapma imkânı bulmak, işin en eğitici ve eğlenceli yanıdır. Bu sayede en kısa sürede yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

Tabi bu sadece yabancı dil eğitimiyle sınırlı değildir. Yurtdışındaki birçok ünlü üniversite başarılı öğrencileri okutmak için herşeyi yapar. Bu üniversitelerde okuduğunuzda, yıllar boyunca yeni bir kültürü, farklı insan modellerini ve yaşayış tarzlarını görür, benimser ve farklı bir bakış açısına ve özgüvene sahip olursunuz. Kendi ayakları üzerinde duran ve özgüven sahibi bir mezun, her işyerinin aradığı bir seçenektir. Ayrıca elinin altında birçok seçenek ve teknik ekipman bulunan bir üniversitede, teorikle pratik arasındaki o amansız kavga olmadan özgürce yapacağınız çalışmalar, sizi bu imkânlardan yoksun kitle arasında birkaç adım önde yapar.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Tabi herşey böyle toz pembe değildir. Öncelikle yurtdışında okumak belli bir sermayeyi  gerektirir. Bu işin en kolay kısmıdır. Orada yaşanacak yer, uyum sorunu, yemek kültürü ya da stres, işin en zor taraflarıdır. Herhangi bir problemde size destek olmasına alıştığınız babanızın 5000 km uzakta olduğunu en zor anınızda hatırlamak size ne hissettirir dersiniz?

Ama tüm bu zorluklar gözünüzü korkutmasın, yeterince paranız yoksa ama bolca yeteneğiniz ya da azminiz varsa o zaman size tavsiyem, yarı zamanlı bulacağınız bir iş ile hem okuyup, hem de çalışmaktır. Böylece ailenize fazla yük olmadan geçiminizi sağlayabilirsiniz. Ayrıca çalışmak, size ihtiyacınız olan özgüveni de verecektir. Seyahat masrafları için de size İnterrail sistemini tavsiye edebilirim. Bu sistem, satın alacağınız tek bir tren bileti ile avrupada birçok ülkede ücretsiz olarak seyahat edebilmenizi sağlayan mucizevi bir sistemdir. Tek bir biletle tüm Avrupa’yı trenle dolaşabilir, yeni yerler görüp yeni insanlar tanıyabilirsiniz. Yani artık yurtdışında okumak, eskiden olduğu gibi mucizelere bağlı bir şey değil, yeterince gayret ederseniz ulaşabileceğiniz bir gerçek.

Anne ve babaları anlatmaya gerek bile yok, onlar için el bebek, gül bebek büyüttüğü yavrularının en iyi üniversitelerde okuması beyinlerini tatmin eder ama gel de bunu o iki kaburganın arasındaki kalbe anlat! Her şeye tahammül edecek olmalarının tek nedeni, sizlerin hep daha iyiye ulaşacak olma hayalleridir.

Merak etmeyin, yurtdışında okuyup da o diplomayı onların avuçlarına bırakınca tüm sıkıntılar unutulacak, yerini tarifi imkânsız bir gurur ve memnuniyet alacaktır.

 

Serkan Ertem

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Ani Kalp Krizi Gençleri Tehdit Ediyor başlıklı makalemizde Ani Kalp Krizi Gençleri Tehdit Ediyor, genç yaşta ani kalp krizi ve gençlerde ani kalp krizi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir