Yönetim ve İhtiyaçlar

Written By: Genç Öğrenci - Nis• 12•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

kendini kesfeden lider

Maslow’a göre ihtiyaçlar önem derecesine göre şöyle sıralanır:

1- Fizyolojik ihtiyaçlar, (açlık, susuzluk gibi temel içgüdüsel ihtiyaçlar)

2- Güvenlik ihtiyaçları (tehlikelere, yokluğa, tehdide karşı korunma ihtiyacı )

3- Sevgi ihtiyacı, aidiyet ihtiyacı (bir gruba girme, dostluk ilişkileri kurma ihtiyacı)

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

4- Saygınlık ihtiyacı (sosyal onay, prestij, başarı elde etme, takdir edilme, bağımsızlık, v.b). 5- Kendini gerçekleştirme(kendini, projelerini gerçekleştirme, potansiyelini geliştirme, mükemmelleşme, vb.)

Bu ihtiyaçların sıralamadaki biri doyurulmadıkça, diğeri ortaya çıkmaz. En azından Maslow böyle düşünmektedir. İnsanların çalışma ortamlarındaki ilişkilerinde sevgi, kendine değer verme (saygı görme) ve kendini gerçekleştirme, yeteneklerini ortaya koyma ihtiyacı en fazla etkili olanlardır. Bir işyerinde, işgörenin insanları sevme ve sevilme ihtiyacının doyurulmaması uyumsuzluğa neden olur. Kendine değer verme veya saygı duyma ihtiyacı karşılanmadığında güvensizlik, güçsüzlük duygusu oluşur.

İşgören yeteneklerine uygun bir iş yapmıyorsa bu durum onda hoşnutsuzluk ve tedirginlik yaratır. Yeteneklerine uymayan, anlamsız işlerle uğraşan kimi üstün yetenekli kişilerde, bıkkınlık, yaşamla olan bağlarda gevşeme, gövdesel/düşünsel gerilme gibi belirtiler görülür. İş yerleri bu ihtiyaçları doyuracak şekilde düzenlediğinde, işgören de uyumlu, güvenli ve huzurlu olacak bu durum işgörenin davranışlarına olumlu yönde katkı yapacaktır.

 

Atilla Filiz

www.gencogrenci.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Beş Maymun ve Alışkanlıklarımız başlıklı makalemizde alışkanlıklarımız, beş maymun hikayesi ve Beş Maymun ve Alışkanlıklarımız hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir